Ճապոնիան ոսկե եւ արծաթե դրամներ կթողարկի ի հիշատակ երկրաշարժի
ՏՈԿԻՈ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը պլանավորում Է թողարկել սահմանափակ քանակով ոսկե եւ արծաթե հուշադրամներ ի պատիվ այն ավերիչ երկրաշարժի եւ ցունամիի տարելիցի, որոնք անցյալ տարվա մարտին մոլեգնեցին Ճապոնիայի Հոնսյու գլխավոր կղզու հյուսիսարեւելյան ափին, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով NHK հեռուստաալիքը:
Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարության պլանների համաձայն՝ մետաղադրամները կհանձնվեն այն անհատ ներդրողներին, ովքեր գնել են եւ կգնեն պետական արժեթղթեր (դրանց վաճառքից եկամուտն ուղղորդվում Է անմիջականորեն տուժած տարածաշրջանի վերականգման հիմնադրամ): Նրանք, ում բաժինն ապրիլի 15-ի դրությամբ կկազմի ավելի քան 10 միլիոն իեն (շուրջ 128 հազար դոլար), նվեր կստանանա ոսկեդրամ: Արծաթե դրամ կհանձնվի այն անհատ ներդրողներին, ովքեր գնել են ավելի քան 1 միլիոն իեն (շուրջ 12,8 հազար դոլար) գումարի արժեթղթեր:
Բացի դրանից, կառավարությունը նաեւ պլանավորում Է մետաղադրամների մի մասն առանձնացնել բաց վաճառքի համար:

ЯПОНИЯ ВЫПУСТИТ ЗОЛОТЫЕ И СЕРЕБРЯНЫЕ МОНЕТЫ В ПАМЯТЬ О ЗЕМЛЕТРЯСЕНИИ
Правительство Японии планирует выпустить ограниченным тиражом памятные золотые и серебряные монеты в честь годовщиныразрушительного землетрясения и цунами, обрушившихся на северо-восточное побережье главного японского острова Хонсю в марте прошлого года, передаетАрменпресс со ссылкой нателеканал NHK.
Согласно планами министерства финансов Японии, монеты будут вручаться индивидуальным инвесторам, которые купили или купят государственные ценные бумаги (доход от их продажи идет непосредственно в фонд восстановления пострадавшего региона). Те, чья доля будет составлять на 15 апреля более 10 миллионов иен (около 128 тысяч долларов), получат в дар золотую монету. Серебряная монета будет вручена индивидуальным инвесторам, купившим ценные бумаги на сумму более 1 миллиона иен (около 12,8 тысячи долларов).