Վրաստանում պատրաստվել Է մարտական նոր մեքենա՝ «Լազիկա»-ն
ԹԲԻԼԻՍԻ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլին փետրվարի 20-ին Աֆղանստան կարճատեւ այցի ընթացքում, գտնվելով վրացական ռազմակայանում, հայտարարել Է, որ այս շաբաթ կանցկացվեն վրացական արտադրության նոր մարտական մեքենայի փորձարկումներ: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, այսօր տեղեկատվություն Է տարածել Վրաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Գիլմենդի նահանգում գտնվող «Շուկվանի» ռազմակայանում, հանդիպելով վրացի զինվորականների հետ, Սահակաշվիլին տեխնիկական մանրամասներ չի հայտնել նոր մարտական մեքենայի մասին եւ միայն նշել Է, որ այն կոչվելու Է «Լազիկա», ինչպես եւ այն նոր քաղաքը, որը Վրաստանի իշխանությունները կառուցելու են Սեւ ծովի ափին:
«Ստեղծվել Է վրացական մարտական մեքենայի նոր մոդել: Այս շաբաթ տեղի կունենան մեր առաջին մարտական մեքենայի՝ «Լազիկա»-ի փորձարկումները: Դուք գիտեք, որ ավելի վաղ մենք արդեն թողարկել ենք «Դիդգորի զրահափոխադրիչը, մենք թողարկում ենք ինքնաձիգներ եւ այլ տեխնիկա»,- ասել Է Սահակաշվիլին:

В Грузии разработана новая боевая машина "Лазика", заявил Саакашвили
Президент Грузии Михаил Саакашвили, находясь 20 февраля с краткосрочным визитом в Афганистане на грузинской военной базе, заявил, что на текущей неделе пройдет испытание новая боевая машина грузинского производства, сообщает Арменпресс со ссылкой наНовости-Грузия.
Встречаясь с грузинскими военными на базе "Шуквани" в провинции Гильменд, Саакашвили не стал сообщать технических подробностей о новой боевой машине, отметив лишь, что она будет называться "Лазика" - как и новый город, который власти Грузии строят на побережье Черного моря и о планах строительства которого президент объявил в декабре 2011 года.
"Создана новая модель грузинской боевой техники. На этой неделе пройдут испытания нашей первой боевой машины "Лазика". Вы знаете, что раньше мы уже выпустили бронетранспортеры "Дидгори", мы выпускаем автоматы и другую технику – такое есть не у многих стран в мире", сказал Саакашвили.