Moody’s –ը իջեցրել Է Իսպանիայի, Պորտուգալիայի եւ Իտալիայի վարկային ռեյտինգները
ՄՈՍԿՎԱ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Moody’s մhջազգային վարկանիշային գործակալությունը իջեցրել Է Իսպանիայի, Պորտուգալիայի եւ Իտալիայի վարկային ռեյտինգները, ինչպես նաեւ վատացրել Է Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի եւ Ավստրիայի ռեյտինգների գծով կանխատեսումները: Այդ մասին հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
Մասնավորապես, Իսպանիայի եւ Իտալիայի վարկանիշներն իջեցվել են մինչեւ A3՝ բացասական կանխատեսմամբ: Բացի այդ, գործակալությունն իջեցրել Է Սլովակիայի, Սլովենիայի եւ Մալթայի վարկային ռեյտինգները:
Ավստրիայի, Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի վարկանիշները գործակալությունը հաստատել Է Aaa մակարդակի վրա, սակայն վատացրել Է վարկանիշների գծով կանխատեսումը:
ԱՄՆ-ում բազավորված Moody’s –գործակալության գնահատումների համաձայն, այս ինը երկրները եվրոգոտու ճգնաժամի հետեւանքով առավել մեծ չափով են ենթակա ֆինանսական ու մակրոտնտեսական ռիսկերի:

Moody's понизило рейтинги Испании и Италии
Международное рейтинговое агентство Moody's снизило кредитные рейтинги Испании, Португалии и Италии, а также ухудшило прогноз по рейтингам Великобритании, Франции и Австрии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Agence France-Presse.
В частности, рейтинги Италии и Испании понижены до "А3" с негативным прогнозом. Кроме того, агентство снизило кредитные рейтинги Словакии, Словении и Мальты.
Рейтинги Австрии, Франции и Великобритании подтверждены на уровне "Ааа", однако прогноз по рейтингам был ухудшен до негативного.
По оценкам базирующегося в США агентства Moody's, эти девять стран стали более восприимчивы к финансовым и макроэкономическим рискам в результате кризиса еврозоны.