Թուրքիայի խորհրդարանական պատվիրակությունը ձեռնունայն է վերադարձել Փարիզից
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի խորհրդարանում դեկտեմբերի 22-ին քննարկման եւ քվերակության դրված Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի դեմ լոբբիստական առաքելությամբ Փարիզ մեկնած Թուրքիայի խորհրադարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Վոլքան Բոզքիրի գլխավորած պատվիրակությունը ձեռնունայն է վերադարձել Ստամբուլ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Դողան» լրատվական գործակալությունը, Ստամբուլի Աթաթուրքի օդանավակայանում Բոզքիրը լրագրողներին խոստովանել է, որ իրենց չի հաջողվել համոզել ֆրանսիացի պատգամավորներին` չընդունել հայկական օրինագիծը:
«Ֆրանսիայի նախագահից սկսած` կառավարության բոլոր անդամները, քաղաքական գործիչները եւ խորհրդարանականները կողմ են նախագծին: Կարծում եմ, որ վաղվա քվերակության ժամանակ օրինագիծը կընդունվի, քանի որ դրան աջակցում են Սարկոզին եւ խորհրդարանական մեծամասնություն կազմող իշխող կուսակցության պատգամավորները», -ասել է նա` նշելով, որ իրենց հույսն այն է, որ Ֆրանսիայի Սենատը չվավերացնի հայկական օրինագիծը:

ISTANBUL, DECEMBER 21, ARMENPRESS:
The delegation headed by Chairman of Turkish Parliament's Foreign Affairs Commission Volkan Bozkir, which left for Paris with a lobbyist mission against the Bill Criminalizing the Armenian Genocide Denial, has arrived back in Istanbul empty-handed.
Armenpress reports, citing the Turkish "Dogan" news agency, that at Atatürk International Airport in Istanbul Bozkir confessed they did not manage to persuade the French parliamentarians not to adopt the Armenian Bill.
"Beginning from the President of France, all the members of the government, political figures and parliamentarians stand up for the bill. I think the bill will be adopted during tomorrow's voting, as it is supported by Sarkozy and members of the ruling party," he said, stressing their hope is that the French Senate will not ratify the Armenian Bill.