Ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունները կնպաստեն Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանը. Լոնսդեյլ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան կողմնակից է Հայաստանի եւ Եվրամիության համագործակցությանը, քանի որ դրանք հիմք են ստեղծում Հայաստանում հետագա բարեփոխումների համար: Այս մասին նոյեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը:
«Իմ պաշտոնավարման 4 տարիների ընթացքում ես տեսա ներքին հարցերում թափանցիկություն' կառավարման եւ կոռուպցիայի խնդիրների ավելի բաց քննարկման հետ կապված: Մեծապես խրախուսական էր տեսնել ակն աշխատանքները, որոնք ուղղված էին օրենսդրական դաշտի ապահովմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին»,-ասաց Լոնսդեյլը:
Դեսպանը կարեւորեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այն հայտարարությունը, որ բիզնեսը պետք է տարբերակել իշխանությունից:
«Ողջունելի է նաեւ վարչապետի եւ նախագահի հայտարարությունը, որ ապագա ընտրությունները պետք է լինեն նորաստեղծ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաարդարն ու թափանցիկը: Սա հիանալի հնարավորություն է Հայաստանի համար' ցույց տալու առաջընթաց ժողովրդավարական զարգացման ուղու վրա»,-նշեց դեսպանը:
Դեսպանը նշեց, որ Եվրամիության կողմից կիրականացվեն մեծածավալ ծրագրեր այս նախաձեռնությանը աջակցելու համար:
«Սա մեծ պատասխանատվություն կդնի իշխանության ուսերին' ապահովելու արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ»,- կարծիք հայտնեց Չարլզ Լոնսդեյլը:

Свободные и прозрачные выборы будут содействовать развитию демократии в Армении: Лонсдейл
Великобритания выступает за сотрудничество Армении и Евросоюза, поскольку это создает основу для проведения дальнейших реформ в РА. Об этом 14 ноября на встрече с журналистами сказал Чрезвычайный и Полномочный посол Великобритании в РА Чарльз Лонсдейл.
«За 4 года моей дипломатической миссии в Армении я убедился в прозрачности внутренних процессов в плане более открытого обсуждения вопросов управления и коррупции. Во многом стимулируют также работы, связанные с обеспечением законодательного поля и борьбой с коррупцией.», - сказал посол.
Ч.Лонсдейл подчеркнул заявление президента РА Сержа Саргсяна относительно необходимости отделения бизнеса от власти.
«Можно только приветствоавть также заявления премьер-министра и президента о том, что будущие выборы в истории независимой Армении должны быть самыми справедливыми и прозрачными. Это прекрасная возможность для Армении продемонстрировать прогресс на пути демократического развития страны», - сказал посол.
Он также отметил, что Евросоюз реализует масштабные программы для содействия этой инициативе. «Это поистине большая ответственность для государства – обеспечить справедливые и прозрачные выборы», - сказал Чарльз Лонсдейл.