Հայաստանի եւ Իրանի առեւտրային ներուժը դեռեւս լիովին օգտագործված չէ. Սալեհի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարեբախտաբար, Աստծո շնորհիվ, Իրանը եւ Հայաստանը որեւէ խնդիրներ չունեն: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում երեքշաբթի նշեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքի գործերի նախարար Ալի Աքբար Սալեհին:
«Մենք ջանում ենք առավել զարգացնել եւ ընդլայնել երկկողմ հարաբերությունները»,- շեշտեց նա` հավելելով, որ ներկայացվող վիճակագրական տվյալների համաձայն` Հայաստան այցելող իրանցի զբոսաշրջիկների թիվն անցնում է 100 հազարը: «Հուսով եմ, որ կգա այն օրը, երբ 1 մլն զբոսաշրջիկներ կայցելեն Հայաստան»,- ասաց Ալի Աքբար Սալեհին` հույս հայտնելով, որ երկու երկրների միջեւ կսահմանվի ոչ արտոնագրային ռեժիմ:
Նա նաեւ բարձր գնահատեց երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող առեւտրային ներուժը, եւ նշեց, որ այն դեռեւս լիովին օգտագործված չէ: «Հույս կա, որ մեր երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառությունը կհասնի 300 մլն դոլարի, այդ թիվը որեւէ կերպ ընդունելի չէ: Հայաստանն ունի շատ մեծ ներուժ Իրան ապրանքներ արտահանելու համար, եւ մենք էլ ունենք այդ ապրանքները ներմուծելու պատրաստակամություն, նույնը կարելի է ասել նաեւ Իրանի մասին: Մենք կարող ենք միմյանց փոխլրացնել»,- ընդգծեց ԻԻՀ ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով` տեխնիկական խնդիրներն էլ պետք է քննարկեն մասնագետներն ու փորձագետները:
«Ունենք ռազմավարական նախագծեր գազի, նավթի եւ տրանսպորտի ոլորտներում: Դրանք առավել կաշխուժացնեն երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները»,- հավելեց Սալեհին:

Luckily, thanks God, Iran and Armenia do not have any issues, Iranian Foreign Minister Ali Akbar Salehi told at a joint news conference with his Armenian counterpart Edward Nalbandian. "We are planning to develop and expand more bilateral relations," he stressed, adding that according to presented statistical information the number of tourists visiting Armenia passes 100 thousand. "I hope the day will come when 1 million tourists will visit Armenia," Salehi said, expressing hope that non-visa regime will be established between the two countries.
He also highly rated the trade potential existing between the two countries and noted that it is not being fully used. "We hope the trade turnover between our countries will reach 300 million USD, this amount is not acceptable. Armenia has a big potential for exporting products to Iran, and we are willing to import these products," he said. According to him, the technical issues must be studied by specialists and experts.