Ըստ Սաբինա Ֆրեյզերի` առաջիկա երկու տարիներին ԼՂ խնդրում լուրջ առաջընթաց չի ակնկալվում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործում որեւէ լուրջ առաջընթաց չենք ակնկալում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ այս մասին հայտարարել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի եվրոպական ծրագրերի տնօրեն Սաբինա Ֆրեյզերը' կարծիք հայտնելով, որ բանակցային գործընթացի դանդաղումը կապված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երկրներում, ինչպես նաեւ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում ընտրությունների անցկացման հետ:
«Միջազգային հանրությունը եւ համանախագահ երկրները գործադրել են իրենց բոլոր ջանքերը»,- նշել է Ֆրեյզերը' հույս հայտնելով, որ խնդիրը կկարգավորվի միայն խաղաղ ճանապարհով:
Նրա խոսքով' չնայած բանակցային գործընթացը դանդաղում է, սակայն անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը երկու երկրների քաղաքացիական հասարակությունների հաշտեցման ուղղությամբ:

Sabine Freizer says no progress in NK issue expected in coming two years
During the coming two years no serious progress is expected in the process of settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Europe Program director of the International Crisis Group Sabine Freizer stated, expressing opinion that slowing down of the negotiation process is connected with the coming elections in the OSCE Minsk Group co-chairing countries, Armenia and Azerbaijan.
"The international community and co-chairing countries exerted all the possible efforts," Freizer stated, expressing hope that the issue will be resolved only in a peaceful way.
According to her, though the negotiation process slows down, it is necessary to continue the work toward reconciliation of civic societies of the two countries.