Նենսի Փելոսին հիմնավորում է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին Ադրբեջանից գրեթե երկու անգամ շատ տրվող օժանդակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանին եւ Ադրբեջանին տրամադրվող ֆինանսական օգնությունը կոչված է Հարավային Կովկասում կայունության ապահովմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ այս մասին ԱՄՆ-ի ադրբեջանական ցանցի նամակին ի պատասխան նշել է դեմոկրատ կոնգրեսական, ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նախկին նախագահ Նենսի Փելոսին:
Նրա խոսքով' այդ գումարներն ուղղված են նաեւ դիվանագիտական ճանապարհով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմանն ուղղված ջանքերի աջակցմանը:
Ի դեպ, 2012թ-ի համար ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Կոնգրեսից խնդրել է 44.3 մլն դոլար օժանդակություն տրամադրել Հայաստանին եւ 21.45 մլն դոլար' Ադրբեջանին:
«Հուսով եմ, որ դուք ինձ կդիմեք նաեւ ձեզ հետաքրքրող այլ հարցերով»,- ադրբեջանցիներին պատասխան նամակում նշել է Ն.Փելոսին:

Ненси Пелоси ответила на письмо азербайджанцев о выделении финансовой помощи Армении и Азербайджану
Американская помощь Армении и Азербайджану призвана содействовать региональной стабильности на Южном Кавказе. Как сообщает Арменпресс, азербайджанские СМИ передают, что член Конгресса США Нэнси Пелоси подобным образом ответила на обращение US Azeris Network по поводу выделения финансовой помощи Армении и Азербайджану.
По словам Пелоси, эти средства призваны дополнять американские дипломатические усилия по урегулированию продолжающегося нагорно-карабахского конфликта.
По ее словам, бюджетный запрос президента Барака Обамы на 2012 финансовый год предполагает 44,3 миллиона долларов помощи для Армении и 21,4 млн. долларов - для Азербайджана.
«Надеюсь на то, что вы и далее будете обращаться ко мне по интересующим вас вопросам», - отмечает Н.Пелоси в ответном письме азербайджанцам.