Ա.Ռուստամյան. «ՀԱՊԿ-ը պետք է ադեկվատ արձագանքի գոյություն ունեցող սպառնալիքներին»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ-ը պետք է ադեկվատ արձագանքի գոյություն ունեցող սպառնալիքներին: Այսօր Ազգային ժողովում «Հավաքական անվտանգության պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրության քննարկումների ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը:
«Բնական է, որ մեր հիմնական մտահոգությունն առնչվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, եւ եթե ՀԱՊԿ-ը չավելացնի էլ այս խնդրում անվտանգության երաշխիքները, ապա հաստատ չի նվազեցնի»,- շեշտեց Ա.Ռուստամյանը:
Նրա խոսքով' այժմ արդեն հստակեցվում են այն դեպքերը, թե երբ կարող է ՀԱՊԿ-ն օգտագործել իր արագ արձագանքման ուժերն իր սահմաններից դուրս: «Այդ գործողություններն իրականացվելու են այն դեպքում, երբ սպառնալիք կա միջազգային անվտանգությանը, իսկ եթե Ադրբեջանն ագրեսիայի դիմի Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ապա ակնհայտորեն նման սպառնալիքներ կառաջանան»,- շեշտեց Ա.Ռուստամյանը:

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS:CSTO must give an adequate response to the existing threats, Chairman of RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Rustamyan stated today at the National Assembly during discussions over the protocol "on making changes in the Collective Security Treaty".
"It is natural, that our main concern is the Nagorno Karabakh issue, and even if the CSTO does not add the security guarantees in this issue, it will not reduce either," Armen Rustamyan stressed.
According to him, now it is under specification in which cases the CSTO can use its rapid response forces outside its borders. "Those actions will be taken when international security is threatened, and if Azerbaijan uses aggression against Nagorno Karabakh, then obviously suchlike threats will originate," Mr. Rustamyan stressed.