Ռուբեն Հախվերդյան. «Անբովանդակ ու անկիրթ երգերը դուր են գալիս հասարակության անկիրթ հատվածին»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ժամանակակից հայկական երգերն անբովանդակ են եւ պատգամ չունեն: Չնայած դրան' հասարակության մի հատվածին այդ երգերը դուր են գալիս: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց սիրված երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը' հավելելով, որ այդ անբովանդակ երգերը դուր են գալիս հասարակության անկիրթ հատվածին, որը,ցավոք, այժմ մեծամասնություն է կազմում:
«Կրթված ու դաստիարակված լինելը հիմնական երաշխիքն է, որ հասարակությունում կկարողանա ստեղծվել նորմալ մշակույթ»,-ասաց Ռուբեն Հախվերդյանը: Ըստ նրա' Հայաստանում կան հարյուրավոր երաժշտագետներ, որոնց ընդհանուր գիտելիքները ոչ մի արժեք չունեն, եւ վերջիններս չեն կարող ոչ վերլուծել երաժշտարվեստը, ոչ էլ իրավունք ունեն քննադատելու այն:
«Մեր մշակույթի զարգացման եւ ամրապնդման համար պետք է ուժեղ լինի հատկապես Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, որն իր ազդեցությունը պետք է տարածի ոչ միայն մշակութային, այլ նաեւ այլ կարեւոր բնագավառներում»,- նշեց Ռուբեն Հախվերդյանը' փաստելով, որ հայ ժողովուրդն այժմ կորցրել է կյանքի,կենցաղի իր մշակութային գիծը' սկսած հարսանյաց արարողություններից, վերջացրած թաղման ծիսակարգով:

Ruben Hakhverdyan: uneducated part of society likes songs that lack content and precept
The contemporary Armenian songs lack content and precept. In spite of it, part of the society likes them, renowned singer, composer Ruben Hakhverdyan told a news conference today, adding that the uneducated part of the society, which unfortunately forms the majority, likes these songs.
"Being educated and getting good upbringing is the main guarantor of creation of normal culture in the society," Ruben Hakhverdyan said. According to him, there are hundreds of music critics the general knowledge of who does not have any value and the latter can neither analyze the art of music nor have a right to criticize it.
"For the development and reinforcement of our culture we first of all need to have strong Ministry of Culture which must spread its influence not only on cultural but other important fields as well," Ruben Hakhverdyan said, noting that the Armenian people have lost the cultural line of their life, way of life starting from wedding ceremonies ending with funeral traditions.