Ռուբեն Հախվերդյան. «Անբովանդակ ու անկիրթ երգերը դուր են գալիս հասարակության անկիրթ հատվածին»
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ժամանակակից հայկական երգերն անբովանդակ են եւ պատգամ չունեն: Չնայած դրան' հասարակության մի հատվածին այդ երգերը դուր են գալիս: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց սիրված երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը' հավելելով, որ այդ անբովանդակ երգերը դուր են գալիս հասարակության անկիրթ հատվածին, որը,ցավոք, այժմ մեծամասնություն է կազմում:
«Կրթված ու դաստիարակված լինելը հիմնական երաշխիքն է, որ հասարակությունում կկարողանա ստեղծվել նորմալ մշակույթ»,-ասաց Ռուբեն Հախվերդյանը: Ըստ նրա' Հայաստանում կան հարյուրավոր երաժշտագետներ, որոնց ընդհանուր գիտելիքները ոչ մի արժեք չունեն, եւ վերջիններս չեն կարող ոչ վերլուծել երաժշտարվեստը, ոչ էլ իրավունք ունեն քննադատելու այն:
«Մեր մշակույթի զարգացման եւ ամրապնդման համար պետք է ուժեղ լինի հատկապես Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը, որն իր ազդեցությունը պետք է տարածի ոչ միայն մշակութային, այլ նաեւ այլ կարեւոր բնագավառներում»,- նշեց Ռուբեն Հախվերդյանը' փաստելով, որ հայ ժողովուրդն այժմ կորցրել է կյանքի,կենցաղի իր մշակութային գիծը' սկսած հարսանյաց արարողություններից, վերջացրած թաղման ծիսակարգով:

Рубен Ахвердян: «Бессодержательные и безвкусные песни нравятся безвкусной части общества»
Современные армянские песни бессодержательны и бессмысленны. Несмотря на это, определенной части общества эти песни нравятся. Это мнение сегодня на встрече с журналистами высказал известный певец-. исполнитель авторских песен Рубен Ахвердян, добавив, что эти песни продукт бескультурья, каковым, к сожалению, является сегодня большинство.
«Образование и воспитание граждан - залог того, что это общество может создать нормальную культуру», - сказал Рубен Ахвердян. По его словам, в Армении сотни музыковедов, которые не имеют достаточного уровня культуры, образования, чтобы анализировать произведения музыкального искусства, а тем более высказывать критические замечания в их адрес.
. «Для развития нашей культуры, необходимо, прежде всего, сильное министерство культуры, которое должно оказывать влияние не только на сферу культуры, но и другие не менее важные области нашей жизни», - считает Р.Ахвердян.
По его словам, армянский народ уже утратил культуру быта, начиная со свадебных церемоний и кончая погребальным обрядом.