Հ. Մելիք-Շահնազարյան. «Մինսկի խումբն արդեն սովոր է Ադրբեջանի մեղադրանքներին»
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը առաջին անգամ չէ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին մեղադրում է Հայաստանի նկատմամբ կողմնապահ վերաբերմունքի մեջ, սակայն արդեն 20 տարիների աշխատանքից հետո ՄԽ-ն սովորել է Ադրբեջանի նման մոտեցումներին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: Վերջինիս համոզմամբ' Մինսկի խումբը միաժամանակ այս ընթացքում հասկացել է, որ ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման լուծումը պետք է առաջ քաշեն բանակցային կողմերը, իսկ իր խնդիրն է' բացառել պատերազմական գործողությունները:
«Արեւմուտքի, Եվրոպայի եւ Ռուսաստանի համար տարածաշրջանային եւս մեկ թեժ գործողությունների թատերաբեմ ձեռնտու չէ, այդ պատճառով նախընտրելի է պահպանել ներկայիս «ստատուս-քվո» վիճակը: Սակայն Ադրբեջանի պատերազմական հռետորաբանությունը հասկանալ է տալիս միջազգային հանրությանը, որ այդ երկիրը ձգտում է որոշակիորեն սրել դրությունը: Դրան ի պատասխան' հաճախ միջազգային կառույցները կոշտ զսպիչ հայտարարություններ են անում' ուղղված Ադրբեջանին»,- ասաց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը' հավելելով, որ հենց այդ հայտարարություններն էլ Ադրբեջանը ընդունում է, որպես կողմապահության վառ դրսեւորում:
Խոսելով հետագա զարգացումների մասին' Հ. Մելիք-Շահնազարյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում, Ադրբեջանում եւ Ռուսաստանում առաջիկա ընտրությունների փաստը հուշում է, որ սպասել մոտակա ժամանակներում որեւէ էական փոփոխություն բանակցային գործընթացում պետք չէ: «Կարծես թե ղարաբաղյան հիմնահարցում զարգացում ապահովելու «էստաֆետը» վերցրել է Ֆրանսիան: Սակայն այս դեպքում էլ պարզ է, որ որեւէ նոր փոփոխություն ապահովել կողմերին չի ստացվի: Անգամ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւին դա անել չհաջողվեց, ով ամեն գնով փորձում էր գործընթացում գոնե որեւէ առաջընթաց ապահովել: Ավելի մեղմ մոտեցումներով Ֆրանսիայի համար դա նույնպես անհնարին է»,- նշեց քաղաքագետը:

Hrant Melik-Shahnazaryan: Minsk Group has become used to Azerbaijan’s accusations
It is not the first time Azerbaijan is accusing the OSCE Minsk Group in biased attitude in favor of Armenia but after 20 years of working the Minsk Group has become used to it, political analyst Hrant Melik-Shahnazaryan told a news conference today. The latter is convinced that the Minsk Group has understood that the settlement of the Karabakh conflict must be forwarded by the negotiating parties, and their issue is to exclude the war actions.
"West, Europe and Russia do not want another stage of hot activities, that is why it is beneficial for them to maintain the current "status-quo". But the Azerbaijani war rhetoric makes the international community understand that this country strives to somehow sharpen the situation. In response international establishments are making rough statements addressed to Azerbaijan," the political analyst said, adding that these very statements Azerbaijan perceives as biased attitude.
Speaking about further developments, Melik-Shahnazaryan said that the fact of the coming elections in Armenia, Azerbaijan and Russia hints that no essential changes must be expected in the negotiations process in near future. "It seems that France picked up the baton. But in this case as well it is clear that the sides will not manage to ensure any new changes. Even Dmitry Medvedev did not succeed in it, neither will France," the analyst said.