Ըստ Ռ.Պետրոսյանի` ՀԱԿ-ը վերջիվերջո հանգելու է երկխոսության անհրաժեշտության մտքին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ազգային կոնգրեսը վերջիվերջո հանգելու է երկխոսության անհրաժեշտության մտքին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանը:
Անդրադառնալով արտահերթ ընտրությունների ՀԱԿ-ի պահանջին` Ռ.Պետրոսյանը նշեց, որ նույնիսկ եթե հիմա էլ երկխոսությունը վերսկսվի, ապա արտահերթ ընտրությունների անցկացումն անիրատեսական է, քանի որ հինգ ամսից արդեն հերթական խորհրդարանական ընտրություններն են: «Մեր առաջարկը, խորհուրդը կլինի շարունակել երկխոսությունը, բայց պատրաստվել հերթական ընտրություններին»,- ասաց պատգամավորը:
Ի պատասխան` ՀԱԿ ներկայացուցիչ Ֆելիքս Խաչատրյանը նշեց, որ իրենք նախկինում էին պահանջում արտահերթ ընտրություններ, իսկ այժմ պահանջում են նախագահի հրաժարականը, քանի որ հասկանալի է, որ հերթական խորհրդարանական ընտրությունները մոտ են:
Ռ. Պետրոսյանը էլ նշեց, որ խորհրդարանն ու հանրապետության ղեկավարը նույն թիմն է, իշխանությունը միասնական է: «Այդ դեպքում պետք է պահանջեք երկուսի հրաժարականն էլ: Այսինքն` մշակեք ձեր օրակարգը, թե չէ մի օր մի բան եք ուզում, մի օր` այլ բան»,- ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:

По мнению депутата Р.Петросяна, АНК. в конце концов, придет к заключению о необходимости диалога
Армянский национальный конгресс (АНК), в конце концов, придет к заключению о необходимости диалога. Это мнение сегодня на встрче с журналистами высказал депутат Национального Собрания РА, член парламентской фракции Республиканской партии Армении Рафик Петросян.
Коснувшись требования АНК провести внеочередные выборы в стране. Р.Петросян отметил, что если даже сейчас диалог и возобновится, то проведение внеочередных выборов нереально, поскольку уже через 5 мес. предстоят парламентские выборы в Армении. «Нашим предложением, советом будет продолжать диалог, но готовиться к очередным выборам», - сказал депутат.
В ответ представитель АНК Феликс Хачатрян отметил, что они в прошлом требовали внеочередных выборов, а сейчас требуют отставки президента, поскольку понятно, что парламентские выборы уже приближаются.
По словам Р.Петросяна, парламент и глава государства – это одна команда, власть - едина. «В этом случае вы должны требовать отставки и парламента, и президента. Т.е., разработайте вашу повестку, а то, в один день вы хотите одного, в другой – другого», - сказал представитель РПА.