Է. Շարմազանով. «Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերադարձը Թուրքիայի խորհրդարան էժանագին քայլ է»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերադարձը Թուրքիայի խորհրդարան էժանագին քայլ է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը' հավելելով, որ միջազգային հանրության սպասելիքը դա չէ, այլ այն է, որ Թուրքիան վավերացնի արձանագրությունները եւ կատարի իր միջազգային պարտավորությունները:
«Քանի դեռ Թուրքիան չի վավերացրել արձանագրությունները, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջընթացի մասին խոսք լինել չի կարող»,-ասաց Է. Շարմազանովը' հիշեցնելով Հայաստանի դիրքորոշումը' մինչեւ Թուրքիայի խորհրդարանը չվավերացնի արձանագրությունները, հայկական կողմը դա չի անի: Նա նշեց, որ Հայաստանը կատարում է իր միջազգային պարտավորությունները: Վերջին տարիներին Հայաստանն ավելի վստահելի գործընկեր է դարձել միջազգային հանրության համար:
Անդրադառնալով Թուրքիայի վարչապետի այն քայլին, ըստ որի' նա լքել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի դահլիճը, Է. Շարմազանովը նշեց, որ դա խոսում է թուրքական վերնախավի ունեցած հայկական բարդույթի մասին: Ըստ նրա' ամեն քաղաքական գործիչ չէ, որ իր մեջ կարող է ուժ գտնել լսելու ճշմարտությունը:

Sharmazanov: Return of the Armenian-Turkish protocols to the Turkey’s parliament cheap step
The return of the Armenian-Turkish protocols to the Turkey's parliament is a cheap step, spokesman for the Republican party of Armenia Eduard Sharmazanov said, adding that it is not what the international community waits for, it waits for the ratification of protocols by Turkey and implementation of commitments.
"As far as Turkey has not ratified the protocols, there can be no word about progress in the normalization of relations", Sharmazanov said, reminding Armenia's position that until Turkey's parliament does not ratify the protocols, the Armenian side will do it neither.
He noted that Armenia implements its international commitments. During the recent years Armenia has become a more reliable partner for the international community.
Referring to the step of the Turkish Prime Minister who left the UN GA hall during Serzh Sargsyan's speech, Sharmazanov said it speaks about Turkey's leadership's Armenian complex. The speaker of the party said not every political figure has strength to hear the truth.