Հ. Թովմասյան. «Անկախությունը հնարավորություն է, գործիք` ինքնուրույն որոշելու քո երկրի ճակատագիրը»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անկախությունը բավական չէ առկա բոլոր խնդիրների լուծման համար: Սակայն, անկախությունը հնարավորություն է, այն գործիք է ինքնուրույն որոշելու քո երկրի ճակատագիրը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
«Մենք ունենք ձեռքբերումներ. դա մեր անկախ պետությունն է, Լեռնային Ղարաբաղի առկա կարգավիճակը: Առանց Հայաստանի անկախության անհնարին էին լինելու Արցախում մեր ձեռքբերումները: Երկու հայկական պետականությունների գոյությունն արդեն իսկ լուրջ արդյունք է»,- նշեց Հ. Թովմասյանը: Նրա կարծիքով' ձեռքբերում է այսօրվա բանակը, իսկ հայ ազգը պաշտպանված է զգում:
Չնայած ձեռքբերումներին' Հ. Թովմասյանի խոսքով' այդ ամենի կողքին կան բացթողումներ: Ըստ նրա' հանրային կյանքը նորովի կարգավորելու, մարդու հիմնական իրավունքներն ու արժանապատվությունը որպես բարձրագույն արժեք իրականում պահպանելու խնդիր կա:
«Բնականաբար, դրանց մեծ մասը պայմանավորված են այն գերատեսչության խնդիրներով, որը ես եմ ղեկավարում: Երկրում պետք է պետական ինստիտուտների նկատմամբ վստահություն լինի: Անկախ պետությունը խարխսված է 2 հիմնասյուների վրա' արդարադատություն եւ պաշտպանություն»,- ասաց Հ. Թովմասյանը:
Նախարարը նկատեց, որ ժողովրդի վստահությունը արդարադատության համակարգի նկատմամբ պատշաճ մակարդակի վրա չէ: Նրա խոսքով' այստեղ անելիքներ կան:

Грайр Товмасян: «Независимость – это возможность самостоятельно решать судьбу своей страны»
Независимости недостаточно для решения всех наличествующих проблем. Но независимость – это возможность самостоятельно решать судьбу своей страны. В ходе беседы с Арменпресс такое мнение выразил министр юстиции РА Грайр Товмасян.
«У нас есть достижения. Это наше независимое государство, текущий статус Нагорного Карабаха. Без независимости Армении наши достижения в Карабахе были бы невозможны. Существование двух армянских государств – это уже серьезный результат», - отметил Г. Товмасян, добавив, что достижением также является наша сегодняшняя армия, и армянский народ чувствует себя защищенным.
Несмотря на достижения, по словам Товмасяна, есть и пропуски. По его мнению, наличествует проблема урегулирования общественной жизни, соблюдения основных прав человека и признания достоинства в качестве высшей ценности.
«Конечно, большая часть этих проблем связана с ведомством, которая находится под моим руководтсвом. В стране должно наличествовать доверие по отношению к государственным институтам. Независимое государство держится на двух основых опорах – юстиции и обороне», - отметил министр.
Грайр Товмасян отметил, что доверие народа по отношению к системе юстиции не на должном уровне и в данном направлении необходимо работать.