Ըստ Է. Շարմազանովի` ԼՂ խնդիրն ունի մեկ լուծում` Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ շարունակվում են համերաշխության, միասնականության եւ երկխոսության ձեւավորման ու ամրապնդման քայլերը, որոնց ճշմարտացիությունը կասկածից վեր է ոչ միայն երկրի ներսում, այլ նաեւ եվրոպական կառույցներում: Այսօր Ազգային ժողովում ավանդական հայտարարությունների ժամին նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը' ընդգծելով, որ դրա վառ ապացույցն է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողներ Ջոն Պրեսկոտի եւ Ակսել Ֆիշերի զեկույցի նախագիծը, որտեղ նրանք ողջունում են Հայաստանի իշխանությունների' բարեփոխումներին ուղղված քայլերը:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի համար խորհրդանշական Արցախի Հանրապետության հռչակման 20-րդ տարեդարձին' մասնավորապես ընդգծելով, որ Արցախն այսօր կայացած պետություն է, որը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, գնում է ժողովրդավարության զարգացման հունով: «Համոզված եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղը հետագայում էլ չի կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան ունի այսօր, իսկ այսօր Արցախը անկախ, ժողովրդավարական հանրապետություն է, որի ժողովրդավարական նվաճումները ընդունում են շատ միջազգային կառույցներ»,- հավելեց Է.Շարմազանովը:
Այս համատեքստում պատգամավորը մատնանշեց օրերս Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Լուիս Ալմագրոյի արած այն հայտարարությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի պատմական մասն է, եւ պետք է լինի անկախ կամ միավորվի Հայաստանի հետ: Այս հայտարարությունը, ըստ Է.Շարմազանովի ցույց է տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն ունի մեկ լուծում. դա Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է:

Eduard Sharmazanov: NK conflict has one solution – international recognition of Artsakh Republic
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS: The steps directed toward formation and strengthening of solidarity, unity and dialogue are going on under the head of the Armenian President Serzh Sargsyan, Secretary of the Armenian Republican Party's faction Eduard Sharmazanov stated at the National Assembly, stressing that its vivid evidence is the draft report of Co-Rapporteurs on Armenia Lord John Prescott and Axel Fisher, where they welcome the steps of Armenian authorities directed toward reforms.
The parliamentarian also referred to 20th anniversary of proclamation of the Artsakh Republic, which is symbolic for Armenia and Nagorno Karabakh, noting that today Artsakh is a consolidated state, which, in contrast to Azerbaijan, follows the path of democratic development. "I am sure that Nagorno Karabakh cannot have lower status than it has today, and today Artsakh is an independent and democratic republic, the democratic achievements of which are accepted by many international institutions," Mr. Sharmazanov added.
In that context the parliamentarian pointed out the statement of Foreign Minister of Uruguay Luis Almagro, according to which Nagorno Karabakh is the historical part of Armenia, and must be independent or be joined with Armenia. According to Edward Sharmazanov, this statement shows that NK conflict has one solution: it is the international recognition of Artsakh Republic.