Ռ.Կիրակոսյան. «Կոալիցիա-ՀԱԿ երկխոսությունն ուժեղացնում է Հայաստանի դիրքերն արտաքին աշխարհում»
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ժամանակն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հայկական դիվանագիտությունն ավելի կոշտ դիրքորոշում որդեգրի: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը' անդրադառնալով վերջին շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում տեղի ունեցող զարգացումներին:
Նրա խոսքով' բանակցային գործընթացում առաջիկայում բեկում չի լինի։
«Ադրբեջանի դիվանագիտական ռազմավարությունը չաշխատեց։ Նրանք մտածում էին Կազանում բարձր դիրք գրավել ու տեսնել, թե ինչ կշահեն այդ հանդիպումից, որից մեծ սպասելիքներ կային»,- նշեց Ռ.Կիրակոսյանը' ավելացնելով, որ ադրբեջանցիներն այդ առումով հաջողության չհասան, որովհետեւ Ադրբեջանը չկարողացավ կազանյան հանդիպմանը ճնշում գործադրել Մինսկի խմբի վրա։
Ռ.Կիրակոսյանն անդրադարձավ նաեւ ներքաղաքական խնդիրներին' նշելով, որ ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսությունն ուժեղացնում է Հայաստանի դիրքերը նաեւ արտաքին աշխարհում:
Անդրադառնալով այն լուրերին, թե իբր Ռ.Կիրակոսյանը պատրաստվում էր դասախոսություններով հանդես գալ Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունում, բանախոսը կտրականապես հերքեց դրանք' նշելով, որ դա առնվազն տարօրինակ կլիներ:

Richard Kirakosyan: Coalition-ANC dialogue strengthens Armenia’s position in the world
The time has come for the Armenian diplomacy to adopt a tougher position in the Nagorno Karabakh issue, director of the Regional Studies Center, political analyst Richard Kirakosyan told a news conference today, referring to the developments taking place in the NK settlement process. He said no breakthrough will be registered in the peace talks in near future.
"The diplomatic strategy of Azerbaijan did not work. They were thinking to take high position in Kazan and see what they will win from the meeting with which the international community was tying big expectations", Kirakosyan said, adding that Azerbaijanis did not reach success as their country did not manage to exert pressure on the Minsk group.
Kirakosyan also referred to the inner political issues, noting that ANC-authorities dialogue strengthens Armenia's position in the world outside.
Referring to the news that Richard Kirakosyan is planning to come forth with a lecture at the Turkish Foreign Ministry, the analyst shrugged off the information, saying it will at least be strange.