Ռ. Սաֆրաստյան. «Թուրքիան ցանկանում է յուրացնել այլ ժողովուրդների կողմից ստեղծված արժեքները»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Թուրքիայում քրիստոնյաների ժառանգությունը վերադարձնելու մասին 306 բանաձեւի քննարկումը շատ կարեւոր է եւ արդիական: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը' ավելացնելով, որ այդ բանաձեւն ավելի շուտ պետք է շրջանառության մեջ դրվեր:
«Արդիական ասելով' նկատի ունեմ այն, որ հուշարձանները Թուրքիայում վերանում են, եւ պետք է ինչ-որ կերպ ճանապարհ գտնել դա կանխելու համար: Բանաձեւի ընդունումը որոշակի պարտավորությունների առջեւ կդնի նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմին, որը պարտավոր կլինի միջամտելու»,-ասաց Ռ. Սաֆրաստյանը: Թուրքագետը նկատեց, որ պետք չէ այս հարցում միայն ԱՄՆ-ին դիտարկել: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, Եվրամիության տարբեր կառույցների, Եվրախորհրդի կողմից նույնպես այս հարցերը պետք է հստակ ձեւով բարձրացվեն: Այս գործում իր ակտիվ դերակատարությունը պետք է ունենա նաեւ Հայաստանը:
«Բանաձեւի ընդունումը կտա այն, որ աշխարհը մեկ անգամ եւս կդատապարտի Թուրքիայի կողմից իրականացվող քաղաքականությունը, որով ցանկանում է յուրացնել այլ ժողովուրդների կողմից ստեղծված արժեքները»,-ավելացրեց Ռ. Սաֆրաստյանը:

Ruben Safrastyan Says Turkey Tends to Appropriate Values Created by Other Peoples
The discussion of the US Senate Committee on Foreign Relations Resolution 306 on the return of the heritage of Christians in Turkey is quite important and topical, according to Ruben Safrastyan, Turkologist, director of the RA NAS Institute of Oriental Studies.
"By saying topical I mean the monuments that are destroyed in Turkey. Some way should be found to prevent this somehow. The adoption of the resolution will make Barack Obama's administration face some obligations: it will be obliged to interfere," Ruben Safrastyan said. He added that the issue is also expected to be discussed by UNESCO, various establishments of the EU, Council of Europe. "Armenia should have its active participation in this process".
"The adoption of the resolution will lead to the fact that the world once again will condemn the policy by Turkey, which tends to appropriate the cultural values created by other peoples," the Turkologist said.