Ըստ Ս. Շաքարյանցի` Սուդանի օրինակը կարող է լավ նախադեպ լինել ԼՂՀ-ի ճանաչման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Սուդանի օրինակը կարող է լավ նախադեպ լինել միջազգային հանրության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը' ավելացնելով, որ հենց աշխարհի խոշոր պետություններն են առաջինը ճանաչել Հարավային Սուդանի անկախությունը:
Քաղաքագետի կարծիքով' Ադրբեջանը դեռ շարունակում է ապակառուցողական քաղաքականություն իրականացնել' հաշվի չառնելով այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղը վաղուց արդեն կայացած պետություն է:
«Ադրբեջանը չի գիտակցում, որ Արեւմտյան երկրները վաղուց Ադրբեջանի նավթի եւ գազի կարիքը չունեն: Դա նշանակում է, որ աշխարհին առանձնապես չի հետաքրքրում Ադրբեջանի մոտեցումները»,-ասաց Ս. Շաքարյանցը: Այն հարցին' այդ դեպքում ինչո՞ւ միջազգային հանրությունն իր հայտարարություններում կոնկրետ հասցեականություն չի ապահովում, քաղաքագետը նշեց, որ առայժմ Ադրբեջանի հետ փորձում են դիվանագիտական լեզվով խոսել' առանց կոպիտ մոտեցումների:
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացում ԼՂՀ-ի մասնակցությանը' Ս. Շաքարյանցը նշեց, որ դա տեղի չի ունենա այնքան ժամանակ, մինչեւ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում ավարտվեն ընտրական գործընթացները: «Եթե նույնիսկ անհրաժեշտ լինի ԼՂՀ-ի մասնակցությունը հենց վաղը, ապա վստահաբար կարող եմ ասել, որ ղարաբաղյան կողմը պատրաստ է դրան»,-ավելացրեց նա: Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան խնդրի լուծման ձեւաչափին, ապա քաղաքագետը նշեց, որ ձեւաչափի փոփոխություն չի լինի, խնդիրը կշարունակվի դիտարկվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

Political analyst says South Sudan example good precedent for the recognition of the NKR
The example of South Sudan may be a good precedent for the recognition of the Republic of Nagorno Karabakh by the international community, political scientist Sergey Shakaryants tolda news conference today, adding that the world powers are among the first to recognize the independence of South Sudan.
The political scientist said Azerbaijan continues carrying out unconstructive policy, not taking into consideration the circumstance that Nagorno Karabakh is already a consolidated state.
"Azerbaijan does not realize that the western countries do not need its oil and gas. It means that the world is not much interested in the approaches of Azerbaijan", Shakaryants said. Then why in its statements the international community does not point the concrete addressee, the political analyst noted that currently they are trying to speak with Azerbaijan in a diplomatic language, without rough approaches.
Referring to the NKR' participation in the negotiation process, Shakaryants said it will not take place until the electoral processes end in Armenia and Azerbaijan.