Ա. Դավթյան.«ՀՀ նախագահն ամուր դիրքերից է ներկայանում Կազանում կայանալիք հանդիպմանը»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն ավելի քան ամուր դիրքերից է ներկայանում հունիսի 24-ին Կազանում կայանալիք Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպմանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեցին Հայաստանի հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Արտակ Դավթյանն ու Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Երջանիկ Աբգարյանը: Վերջիններս համակարծիք են, որ դրան նաեւ նպաստել է Հայաստանում ստեղծված «նորմալ ներքաղաքական իրավիճակը»:
Ա. Դավթյանի խոսքով' ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների' ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ ՌԴ-ի նախագահների դովիլյան վերջին հայտարարության մեջ կարեւոր 2 շեշտադրումներ են եղել: Առաջինը, ըստ նրա, այն էր, որ հայտարարության մեջ նշվել է ԼՂ հակամարտության կողմեր տերմինը, ինչը, պատգամավորի կարծիքով, նշանակում է, որ համանախագահող երկրներն Արցախը եւս դիտարկում են հակամարտության լիարժեք կողմ, ինչն Ադրբեջանը տարիներ շարունակ մերժում է: «Փաստորեն հայտարարությամբ նշվեց նաեւ, որ խնդրի կարգավորման խաղաղ լուծման այլընտրանք չկա, ինչպես նաեւ հատուկ ընդգծվեց, որ կողմերն իրենց ժողովուրդներին պատրաստեն միայն խաղաղության: Սա ուղերձ էր պաշտոնական Բաքվին, որը ռազմատենչ հռետորաբանություն է որդեգրել»,- նկատեց Ա. Դավթյանը:
Նրա կարծիքով' կազանյան հանդիպման արդյունավետությունը կախված է Ադրբեջանի կառուցողական դիրքորոշումից: ՀՀԿ պատգամավորը միաժամանակ ընդգծեց, որ հայկական կողմը վաղուց արդեն ձեւակերպել է մեզ համար ընդունելի հակամարտության լուծումը. ԼՂ-ի ինքնորոշման այլընտրանք գոյություն չունի, ամբողջովին պետք է ապահովվի Արցախի անվտանգությունը եւ ԼՂՀ-ն Հայաստանի հետ ունենա ցամաքային ուղիղ սահման:
ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցչի խոսքով' նախագահների յուրաքանչյուր հանդիպում արդեն իսկ ողջունելի է եւ առաջընթաց, «ինչի շնորհիվ պահպանվում է խաղաղությունը' չնայած սահմանների շփման գծում որոշ գործողություններին»: «Կազանյան հանդիպումն Ադրբեջանին խորհելու տեղ կտա սեփական հանրության աչքերը բացելու եւ նրան խաղաղության պատրաստելու հարցում»,- շեշտեց Ա. Դավթյանը:

Artak Davtyan: RA President to come forth from strong positions in Kazan
President of Armenia Serzh Sargsyan will come forth at Kazan meeting from strong positions, representative of the Republican Party of Armenia Artak Davtyan said at a joint press conference today with the representative of the Armenian National Congress Yerjanik Abgaryan. The latter agreed that it is connected with the "normal inner political situation" created in Armenia.
Davtyan said the heads of Minsk group co-chairing countries made two important accents at their Deauville statement. According to him, the first was the usage of term NK conflicting parties, which according to the parliamentarian, means that the co-chairing countries view Artsakh as full party of the conflict which is being continuously rejected by Azerbaijan. "The statement also fixed there is no alternative way to the peaceful settlement of the conflict as well as it was specially pointed out that the parties must prepare their publics for peace only. It is a message to the official Baku that has adopted policy of military rhetoric", Davtyan pointed out.
In his opinion, the efficiency of Kazan meeting depends from the constructive position of Azerbaijan. The parliamentarian noted that the Armenian side has formulated the acceptable way of the settlement of the conflict: there is no alternative to the self-determination of Nagorno Karabakh, Artsakh's security must be ensured, Armenia and the NKR must have direct land border.