Ա. Կասպրշիկ. «Կողմերն այսօր ավելի մոտ են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, քան տասը տարի առաջ»
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կողմերն այսօր ավելի մոտ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, քան տասը տարի առաջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը' վկայակոչելով լեհական «Nowa Europa Wschodnia»-ն (Նոր Արեւելյան Եվրոպա), նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը' շեշտելով, որ ներկայում առաջին հերթին հարկավոր է նվազեցնել պատերազմի սպառնալիքը:
«2004-ից մենք շարժվում ենք համաձայնագրի ընդհանուր շրջանակ մշակելու ուղղությամբ, եւ այդ հարցում շատ բան է ձեռք բերվել: Փոխհամաձայնեցված առաջարկների մասին հրապարակավ հայտարարել են Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների' Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահները»,- շեշտել է դիվանագետը' պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի է հնարավոր եղել հասնել մինչեւ այժմ:
Նրա խոսքով' մինչեւ վերջնական համաձայնագրի ստորագրումը առկա է Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի հարցը: «Հատուկ կարգավիճակը չի կարող էապես տարբերվել այն կարգավճակից, որը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ունի այսօր, ուստի անհրաժեշտ կլինի միջանկյալ այդ կազմավորման միջազգային ճանաչումը: Շրջանակային համաձայնագրի ընդունումից հետո կսկսվեն քննարկումները մանրամասների շուրջ»,- ընդգծել է Ա.Կասպրշիկը:
Անդրադառնալով բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության խնդրին' Ա.Կասպրշիկը նշել է, որ ոչինչ տեղի չի ունենում առանց Ստեփանակերտին տեղեկացնելու: «Նրանք միշտ տեղյակ են ընթացքից եւ ունեն իրենց ներդրումը բանակցային գործընթացում»,- ասել է Ա.Կասպրշիկը:

А. Каспршик: «Стороны сегодня более близки к урегулированию Карабахского вопроса, чем десять лет назад»
Стороны сегодня более близки к урегулированию Карабахского вопроса, чем десять лет назад. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на польскую газету «Nowa Europa Wschodnia», с таким заявлением выступил личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик, подчеркнув, что сейчас очень важно, чтобы была снижена угроза войны.
«С 2004 года мы движемся по пути создания общих рамок соглашения, и в данном вопросе очень многое было достигнуто. О взаимосогласованных предложениях публично заявили президенты стран-сопредседательниц Минской группы ОБСЕ», - отметил дипломат, отвечая на вопрос, что было достигнуто до сих пор.
По его словам, до подписания конечного соглашения наличествует вопрос статуса Нагорного Карабаха. «Особый статус не может значительно различаться от статуса, который есть у НКР сегодня, поэтому и будет необхимо международное признание этого среднего образования. После принятия рамочного соглашения начнутся обсуждения подробностей», - подчеркнул А. Каспршик.
Коснувшись вопроса участия Нагорного Карабаха в переговорах, А. Каспршик отметил, что обо всем происходящем Степанакерт информируется. «Они всегда в курсе и имеют свой вклад в переговорном процессе», - отметил А. Каспршик.