Ա. Կասպրշիկ. «Կողմերն այսօր ավելի մոտ են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը, քան տասը տարի առաջ»
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կողմերն այսօր ավելի մոտ են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, քան տասը տարի առաջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը' վկայակոչելով լեհական «Nowa Europa Wschodnia»-ն (Նոր Արեւելյան Եվրոպա), նման հայտարարությամբ հանդես է եկել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը' շեշտելով, որ ներկայում առաջին հերթին հարկավոր է նվազեցնել պատերազմի սպառնալիքը:
«2004-ից մենք շարժվում ենք համաձայնագրի ընդհանուր շրջանակ մշակելու ուղղությամբ, եւ այդ հարցում շատ բան է ձեռք բերվել: Փոխհամաձայնեցված առաջարկների մասին հրապարակավ հայտարարել են Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների' Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահները»,- շեշտել է դիվանագետը' պատասխանելով այն հարցին, թե ինչի է հնարավոր եղել հասնել մինչեւ այժմ:
Նրա խոսքով' մինչեւ վերջնական համաձայնագրի ստորագրումը առկա է Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի հարցը: «Հատուկ կարգավիճակը չի կարող էապես տարբերվել այն կարգավճակից, որը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ունի այսօր, ուստի անհրաժեշտ կլինի միջանկյալ այդ կազմավորման միջազգային ճանաչումը: Շրջանակային համաձայնագրի ընդունումից հետո կսկսվեն քննարկումները մանրամասների շուրջ»,- ընդգծել է Ա.Կասպրշիկը:
Անդրադառնալով բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության խնդրին' Ա.Կասպրշիկը նշել է, որ ոչինչ տեղի չի ունենում առանց Ստեփանակերտին տեղեկացնելու: «Նրանք միշտ տեղյակ են ընթացքից եւ ունեն իրենց ներդրումը բանակցային գործընթացում»,- ասել է Ա.Կասպրշիկը:

Anjey Kasprzyk: “The Parties Today are Closer to the Regulation of the NK Issue than 10 Years Ago”
The parties today are closer to the regulation of the Nagorno Karabakh issue than 10 years ago, Armenpress reports Andrzej Kasprzyk, the personal representative of the OSCE chairperson-in-office, as stating this. According to the Polish "Nowa Europa Wschodnia", the ambassador stated that the threat of war should be eliminated.
"Since 2004 we have been moving in the direction of developing a common frame of agreement, and we achieved a lot of things in this issue. The presidents of the OSCE Minsk group co-chairing states – France, Russia and US – have made a public statement on the mutually-agreed proposals," the ambassador said in response to the question about what has been done up to now.
"A special status cannot essentially differ from the status, the Nagorno Karabakh Republic has now, so the international recognition of that interim unit will be necessary. After the adoption of a framework agreement the discussion on details will be launched," Andrzej Kasprzyk said.
As to the NK's participation in the talks, Andrzej Kasprzyk said nothing happens without informing Stepanakert. "They are always aware of the process and have their investment in the process of talks," Andrzej Kasprzyk stated.