Հ. Մարգարյան. «Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հիմքեր չկան»
ԵՐԵՎԱՆ,1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների համար ոչ քաղաքական, ոչ իրավական որեւէ հիմք չկա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Օրինաց երկիր կուսակցություն» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը' հավելելով, որ հերթական խորհրդարանական ընտրությունները «սարերի հետեւում չեն»: Ըստ նրա' արտաքին քաղաքական ներկայիս գործընթացներում Հայաստանի իշխանության եւ ընդդիմության միջեւ երկխոսությունը պետք է ներքին կայունություն ապահովելու համար: Նրա խոսքով' ՀԱԿ առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի մայիսի 31-ի հանրահավաքի ելույթից կարելի է դատել, որ այդ երկխոսությունը շարունակվելու է, իսկ թե ինչ արդյունքներ կբերի այն, առայժմ դժվար է ասել: «Ես ողջունում են Հայաստանի նախագահի որդեգրած քաղաքականությունը, որով նա ընդդիմությանը երկխոսության առաջարկ արեց դեռեւս մի քանի տարի առաջ»,- ասաց պատգամավորը:
ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով' երկխոսություն ծավալելով' իշխանությունն ու ընդդիմությունը գալիս են նրան, որ երկրում բախումնային իրավիճակ չլինի:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ի' արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների պահանջին' պատգամավորը նշեց, որ կասկածանքով է վերաբերում դրան: Ըստ նրա' արտահերթ ընտրություններ պահանջելը կարծես վատ սովորույթ է դարձել:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին' Հ. Մարգարյանը ասաց, որ հարցը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով: «Այս սկզբունքին կողմնակից է ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ միջազգային հանրությունը»,- ընդգծեց պատգամավորը: Ըստ նրա' հարցի լուծման ճանապարհին երկուստեք ընդունելի փոխզիջումն ավելին արժե, քան անզիջում առճակատումը: «Փառք ու պատիվ այն առաջնորդին, ով Լեռնային Ղարաբաղի հարցը խաղաղ ճանապարհով կլուծի, որն ընդունելի կլինի Ղարաբաղի եւ Հայաստանի ժողովրդի համար»,- ասաց պատգամավորը:

There are no political and legal grounds for extraordinary parliamentary elections in Armenia, member of the "Orinats Yerkir" party's parliamentary faction Hovhannes Margaryan said, adding that the periodical parliamentary elections are not far away. According to him, in the current political processes the dialogue between the authorities and opposition of Armenia is necessary for ensuring internal stability. According to him, from the statement of leader of the Armenian National Congress Levon Ter-Petrosyan at May 31 rally it may be concluded that this dialogue will continue and to what results it may bring is difficult to say. "I welcome the policy adopted by the president of the Republic. He offered dialogue with the opposition still few years ago", the parliamentarian said.
Member of the "Heritage" faction Larisa Alaverdyan said by elaborating a dialogue the authorities and the opposition try not to create possible clashing situation in the country.
As to the demand of extraordinary parliamentary elections, the Orintas Yerkir parliamentarian noted that he treats it with doubt. He said demanding extraordinary parliamentary elections has become a habit.
Speaking about the process of Nagorno Karabakh conflict settlement, Hovhannes Margaryan said that this issue must be settled in peaceful way. "It is the stance of not only Armenia but the international community", the parliamentarian pointed out.