Ըստ Ա. Իսկանդարյանի` համաներումը կարեւոր նշանակություն կունենա Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանության եւ Հայ ազգային կոնգրեսի միջեւ առկա է որոշակի երկխոսություն: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը' հավելելով, որ իշխանությունն արձագանքում է ՀԱԿ-ի գործողություններին եւ հակառակը: «Մի կողմից ՀԱԿ-ն ասում է, որ երկխոսությունը հնարավոր է միայն արտահերթ ընտրությունների թեմայի շուրջ, մյուս կողմից իշխանությունը պնդում է, որ չի արձագանքում ՀԱԿ-ի պահանջներին, սակայն, իրականում, նրանք մեկը մյուսի վրա ազդեցություն ունենում են»,- ընդգծեց քաղաքագետը:
Ըստ Ա. Իսկանդարյանի' քաղաքական թեժ աշուն է սպասվում' առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում քաղաքական ուժերի մասնակցության ձեւաչափի առումով: Նրա կարծիքով' Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հավանականությունը մեծ չէ:
Անդրադառնալով ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից համաներման վերաբերյալ ՀՀ նախագահի առաջարկի հաստատմանը' քաղաքագետը նշեց, որ դա կարեւոր նշանակություն կունենա Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում: «Մարտի 1-ի իրադարձությունների հետեւանքով ձերբակալված անձանց ազատ արձակումը մեծ նշանակություն ունի ՀԱԿ-ի համար, եւ նրանք դա ներկայացնելու են որպես հաղթանակ, իսկ իշխանությունների համար դա կարեւոր է որպես փոխզիջման դրսեւորում»,- նշեց Ա. Իսկանդարյանը:

Analyst: Amnesty may have significant role in internal life of Armenia
There is a certain dialogue between the Armenian National Congress (HAK) and the authorities, director of the Caucasian Institute, political analyst Alexander Iskandaryan said at a news conference today, adding that the authorities respond to the activities of HAK and vice versa. "On one hand HAK says that dialogue is possible only over the issue of extraordinary elections, on the other the authorities insist that it does not react to the demands of HAK, but in reality they have influence on one another", the political analyst stressed.
Iskandaryan believes that the fall will be politically hot in respect of the format of participation of political forces in the coming parliamentary elections. He said there is not big opportunity of conduction of extraordinary parliamentary elections in Armenia.
Touching upon the approval of the proposal of the President on amnesty, the political analyst said it will have significant role in the internal political life of the country. "The release of all persons in relation to the events of March 2008 is of great significance for HAK, and they will present it as a victory and for the authorities it is important as manifestation of mutual concessions", Iskandaryan said.