Շ.Ազնավուր. «Իմ երգերում ամեն ոք գտնում է իր մասնիկը»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ամենից առաջ ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ «շանսոնյե» բառն անհամապատասխան է գործածվում: Ես երգերի հեղինակ-կոմպոզիտոր եմ եւ իհարկե կատարում եմ իմ երգերը»,-»մեծարգո շանսոնյե» ձեւակերպմանն արձագանքելով` «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարզազրույցն սկսեց աշխարհահռչակ երգիչ Շառլ Ազնավուրը: Ներկայացնում ենք մեծանուն արվեստագետի առաջիկա անելիքների, ծրագրված համերգային շրջագայությունների մասին հարցազրույցը:
-Մայիսի 22-ի` Ձեր ծննդյան տարեդարձի առիթով նախ շնորհավորում ենք` մաղթելով Ձեզ ամուր առողջություն, երկարակեցություն, նորանոր հաջողություններ: Ապա ցանկանում հետաքրքրվել` ի՞նչ տրամադրությամբ եք տոնել այն:
-Շնորհակալ եմ ձեր բարեմաղթանքների համար: Առողջությունը, երկարակեցությունն ու նոր հաջողությունները մշտապես շատ բարձր են գնահատվում: Ծննդյանս օրը նշել եմ ընտանիքիս հետ` փարիզյան մի ռեստորանում, որը շատ եմ սիրում:
-Ո՞րն եք համարում աշխարհում հռչակ վայելելու եւ այդքան շատ սիրվելու գրավականը: Ո՞րն է Ձեր ստեղծագործական ուղու լավագույն ձեռքբերումը:
-Մշտապես հիասքանչ է լսել, որ սիրված ես: Սա ամենագեղեցիկ նվերն է, որ կարող ենք ակնկալել: Կարծում եմ` իմ երգերում ամեն ոք գտնում է իր մասնիկը, ուրախության ու տխրության մեջ գտնում իր ճանապարհը` լսելով դրանք:
-Աշխարհահռչակ երգչին ե՞րբ նորից կտեսնենք բեմում եւ որտե՞ղ:
-Մի նոր համերգային շրջագայություն` «Ամբողջությամբ անձնական» (En toute intimitռ) խորագրով, կսկսի սեպտեմբերին: Փարիզի «Օլիմպիա» սրահում սեպտեմբերի 7-ից հոկտեմբերի 6-ը 22 համերգ կունենամ, անմիջապես դրանից հետո ողջ Ֆրանսիայով 35 համերգով հանդես կգամ մինչեւ դեկտեմբերի 4-ը:
Նույնիսկ ավելի քան 60 տարի ստեղծագործելով ու լինելով բեմի վրա` պետք է ասեմ, որ անհամբերությամբ եմ սպասում` վերադառնալու ամենահեղինակավոր ու ամենամեծ ֆրանսիական բեմեր: Մեկ խոսքով ասած` ես հուզմունքով եմ սպասում իմ երկրպագուների հետ հանդիպմանը:
Օգտագործելով առիթը` տեղեկացնեմ նաեւ, որ իմ անձնական մենեջերը` Լեւոն Սայանը, սեպտեմբերի 28-ին կկազմակերպի հեղինակավոր համերգ «Օլիմպիա» սրահում: Այնտեղ ֆրանսիական հանրահայտ արտիստները կմիանան ինձ պաշտոնական, բարեգործական երեկոյով նշելու Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-րդ տարեդարձը: Այս համերգը, որը կկազմակերպվի «Ազնավուրը Հայաստանին» ասոցիացիայի աջակցությամբ, կանցկացվի Ֆրանիսիայի եւ Հայաստանի նախագահներ Նիկոլա Սարկոզիի եւ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:
-Ծրագրո՞ւմ եք Հայրենիք գալ: Հնարավո՞ր է, որ Հայաստանի հանդիսատեսը նորից վայելի Ձեր բարձրարվեստ երգեցողությունը:
-Հնարավոր է մինչեւ տարեվերջ այցելեմ, սակայն Հայաստանում գտնվելու ընթացքում համերգ ծրագրված չէ:
-Ե՞րբ տեղի կունենա Երեւանում Ձեր տուն-թանգարանի բացման պաշտոնական արարողությունը:
-Ցանկանում եմ նշել, որ խոսքը գնում է ոչ թե «տուն-թանգարանի» մասին, այլ կառույցը կկոչվի «Շառլ Ազնավուրի մշակութային կենտրոն», որի բացումը ծրագրված է 2011թ.-ի ընթացքում:
-Մեծ է Ձեր ներդրումը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի կապերի ամրապնդման գործում. այժմ Ձեր ջանքերն ուղղում եք հայ-շվեյցարական հարաբերությունների կատարելագործմանը: Ինչպե՞ս եք համատեղում դիվանագիտական եւ ստեղծագործական գործունեությունը:
-Գիտեք, ես միշտ փորձել եմ լինել իմ հնարավորությունների գագաթնակետին` հետեւելով աշխատանքային կարգուկանոնին: Մեծ հոգս ու պրոֆեսիոնալիզմ է պահանջում դիվանագիտական եւ ստեղծագործական գործունեութան կարգավորումը: Ես հպարտ եմ եւ պատիվ եմ համարում հնարավորություն ունենալ աջակցելու Հայաստանի ու Շվեյցարիայի հարաբերությունների զարգացմանը:

Шарль Азнавур: «В моих песнях каждый находит частичку себя
«Прежде всего я хотел бы обратить Ваше внимание на одно обстоятельство: слово «шансонье» используется не к месту. Я автор, композитор песен и, конечно, исполняю свои песни», - сказал всемирно известный композитор и певец Шарль Азнавур в ответ на обращение «уважаемый шансонье». С этой его реплики и началось эксклюзивное интервью Арменпресс. Представляем ближайшие планы великого артиста, данные о его концертных турне.
В-с: Мы, прежде всего, поздравляем Вас с днем рождения – 22 мая и желаем Вам крепкого здоровья, долгой жизни, новых успехов. А теперь мы хотели бы узнать, с каким настроением Вы встретили свой день рождения?
Ответ: Благодарю вас за добрые пожелания. Здоровье, долгая жизнь и новые успехи всегда высоко ценятся. Я отмечал свой день рождения с семьей – в одном парижском ресторане, который очень люблю.
В-с: Что Вы считаете залогом всемирной славы и любви. Что Вы считается своим самым значительным творческим достижением?
Ответ: Всегда приятно слышать, что тебя любят. Это самый прекрасный подарок, которого можно ждать от жизни. Думаю, что каждый в моих песнях находит частичку себя, слушая их, находит отражение своих печалей и радостей.
В-с: Когда и где мы вновь увидим всемирно известного певца на сцене?
Ответ: Мое новое концертное турне «Полностью личное» (En toute intimit) начнется в сентябре. С 7 сентября по 6 октября пройдут 22 моих концерта в парижском зале «Олимпия», сразу после этого – до 4 декабря - у меня 35 концертов по всей Франции.
Находясь на сцене более 60 лет, я должен сказать, что с нетерпением ожидаю возвращения на самые престижные и большие французские сцены. Одним словом, я с волнением ожидаю встречи со своими поклонниками.
Пользуясь случаем, скажу, что мой личный менеджер – Левон Саян – 28 сентября организует большой концерт в зале «Олимпия». Здесь ко мне присоединяться известные, популярные французские артисты с тем, чтобы официальным благотворительным концертом отметить 20-летие независимости Армении. Этот концерт, который организуется при содействии Ассоциации «Азнавур-Армении», состоится под патронажем президентов Франции и Армении Николя Саркози и Сержа Саргсяна.
В-с: Планируете ли Вы приехать на Родину? Возможно ли, чтобы армянский зритель вновь мог приобщиться к Вашему высокому искусству?
Ответ: Возможно, я приеду до конца года, однако концертов в Армении не запланировано.
В-с: Когда состоится официальная церемония открытия Вашего Дома-музея в Ереване?
Ответ: Хотел бы отметить, что речь идет не о доме-музее, это строение будет называться «Культурный центр Шарля Азнавура», его открытие планируется в течение 2011 г.
В-с: Велик Ваш вклад в дело укрепления связей между Арменией и Францией. В настоящее время Ваши усилия направлены на укрепление армяно-швейцарских отношений. Как Вам удается сочетать дипломатическую и концертную деятельность?
Ответ: Знаете, я всегда пытался делать максимум возможного, следуя своему рабочему графику. Больших душевных и профессиональных затрат требуют оба этих вида деятельности. Я горд и считаю для себя честью содействовать развитию отношений между Арменией и Швейцарией.