Արարատ Միրզոյանը Ռիգայում այցելել է «Bovo GAS» բիոգազի արտադրման գործարան
Աշխատանքային այցով Լատվիայում գտնվող Հայաստանի արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել է Ռիգայի «Bovo GAS» բիոգազի արտադրման գործարան։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարությունը։
Նախարար Միրզոյանը շրջել է գործարանի արտադրական հատվածներով և ծանոթացել բիոգազի արտադրության գործընթացին և տեխնոլոգիաներին:
Ընկերության հիմնադիր-սեփականատեր, Լատվիայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Մխիթար Մխիթարյանը նախարար Միրզոյանին ներկայացրել է ընկերության գործունեությունը և ընդհանուր արտադրական շղթան, այդ թվում՝ բալթյան երկրներում էներգետիկ համակարգի զարգացման հարցում ունեցած ներդրումը, իրականացված և ընթացիկ ծրագրերը։ Ընդգծվել է, որ «Bovo GAS»-ը Լատվիայում 2024թ. մարտից գործարկված՝ բարձրորակ բիոմեթանի ստացման եզակի գործարան է, մաքրում է բիոգազը և ստացված բիոմեթանն անմիջապես ներարկում Լատվիայի բնական գազի ցանց։
Նշվել է, որ նախագիծը գյուղատնտեսական թափոնները վերականգնվող էներգիայի վերածելու լավագույն օրինակներից է՝ արտադրական շղթայում բիոգազին զուգահեռ ներառելով հավկիթից մինչև բարձրորակ պարարտանյութի արտադրություն:
Շրջայցի ընթացքում քննարկվել են փորձի փոխանակման և Հայաստանում բիոգազի արտադրության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ էներգետիկ դիմակայունության ամրապնդումը և էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից են։

Арарат Мирзоян посетил в Риге завод по производству биогаза “Bovo GAS”
Министр иностранных дел и международной торговли Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Латвии, посетил в Риге завод по производству биогаза “Bovo GAS”.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство иностранных дел и международной торговли Республики Армения.
Министр Мирзоян осмотрел производственные цеха завода и ознакомился с процессом производства биогаза и с технологиями.
Основатель и владелец компании, почетный консул Республики Армения в Латвии Мхитар Мхитарян, представил министру Мирзояну деятельность компании и производственную цепочку, ее вклад в развитие энергетической системы стран Балтии, также реализуемые программы. Было подчеркнуто, что Bovo GAS — это уникальный завод по получению высококачественного биометана, работающий в Латвии с марта 2024 года. Здесь биогаз очищается и немедленно закачивается полученный биометан в латвийскую сеть природного газа.
Было отмечено, что проект является одним из лучших примеров преобразования сельскохозяйственных отходов в возобновляемую энергию.
Обсуждались и вопросы обмена опытом, перспективы производства биогаза в Армении. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул, что укрепление энергетической устойчивости и диверсификация источников энергии являются одними из приоритетов правительства Армении.