ՇՀԿ-ի ղեկավարները ստորագրել են Բիշքեկի հռչակագիրը և 27 այլ փաստաթուղթ
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) երկրների ղեկավարները գագաթնաժողովի ընթացքում ստորագրել են ՇՀԿ-ի 25-ամյակի կապակցությամբ ընդունված Բիշքեկի հռչակագիրը, ինչպես նաև գրեթե երեք տասնյակ այլ փաստաթուղթ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում անելով գագաթնաժողովի կազմկոմիտեին։
Հռչակագրում, որը հրապարակվել է Կրեմլի կայքում, ի թիվս այլ հարցերի, ՇՀԿ անդամ պետություններն աջակցություն են հայտնում Իրանի ինքնիշխանությանը և հանդես են գալիս հակամարտության կարգավորման դիվանագիտական մեթոդների օգտին:
Բացի հռչակագրից, ստորագրվել է ևս 27 փաստաթուղթ, այդ թվում՝ ՇՀԿ անդամ պետությունների անվտանգության մարտահրավերների և սպառնալիքների հակազդման ունիվերսալ կենտրոնի կանոնակարգը և կազմակերպության անդամ պետություններում նավահանգիստների և լոգիստիկ կենտրոնների 2026-2030 թվականների զարգացման գործողությունների պլանը:
Նաև ստորագրվել են հանուն միջուկային և ֆիզիկական միջուկային անվտանգության և պաշտպանության բազմակողմ գործընկերության ամրապնդման հռչակագիրը, ՇՀԿ անդամ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հայտարարությունն էներգետիկ համակարգերում փոխգործակցության զարգացման մասին և ՇՀԿ «Կանաչ տեխնոլոգիական միջանցքի» ստեղծման շուրջ համագործակցության 2026-2030 թվականների ծրագիրը:
ՇՀԿ-ի գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված փաստաթղթերի թվում է կազմակերպության 2002 թվականի հունիսի 7-ի խարտիայում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին արձանագրությունը։
Մասնավորապես, հավանություն են տրվել մինչև 2030 թվականը թմրամոլության դեմ պայքարի գծով փոխգործակցության ծրագրին, մինչև 2030 թվականն ընկած ժամանակահավածում սինթետիկ թմրանյութերի և դրանց նախորդող տարրերի տարածման դեմ պայքարի միջոցառումների համակարգման համագործակցության ծրագրին, ՇՀԿ-ի կենսաբազմազանության պահպանման և կայուն կառավարման նախաձեռնությանը և այլ ծրագրերի:

Главы государств ШОС подписали Бишкекскую декларацию и 27 других документов
Главы государств Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) подписали Бишкекскую декларацию, принятую по случаю 25-летия ШОС, во время саммита, а также около трех десятков других документов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на оргкомитет саммита.
В декларации, опубликованной на сайте Кремля, среди прочего, государства-члены ШОС выражают поддержку суверенитету Ирана и выступают за дипломатические методы урегулирования конфликта.
Помимо декларации, были подписаны еще 27 документов, в том числе Положение об Универсальном центре по противодействию вызовам и угрозам безопасности государств - членов ШОС и план действий по развитию портов и логистических центров государств - членов организации на 2026-2030 годы.
Также были подписаны Декларация об по укреплению многостороннего партнерства во имя ядерной и физической ядерной безопасности, заявление Совета глав государств-членов ШОС о развитии сотрудничества в энергетических системах и Программа сотрудничества ШОС о развитии взаимодействия в сфере энергетических систем и программа сотрудничества по формированию "Зеленого технологического коридора" ШОС на 2026-2030 годы.
Среди документов, принятых по итогам саммита ШОС, — протокол о внесении изменений и дополнений в Хартию организации от 7 июня 2002 года.
В частности, были утверждены Программа взаимодействия по борьбе с наркозависимостью до 2030 года, Программа сотрудничества по координации мер в борьбе с распространением синтетических наркотиков и их прекурсоров на период до 2030 года, Инициатива по сохранению и устойчивому управлению биоразнообразием ШОС и другие программы.