Հեռանում եմ խաղաղությամբ և հպարտությամբ. Մեսսին ավարտում է կարիերան Արգենտինայի հավաքականում
«Սա որոշում էր, որը ցավեցրել է և դեռ ցավեցնում է հոգիս, բայց հասկանում եմ, որ եկել է այդ պահը։ Ես սիրել եմ, սիրում եմ և միշտ կսիրեմ հավաքականում լինելը։ Ես ինձ ամբողջությամբ նվիրեցի, այլևս տալու ոչինչ չունեմ։ Շնորհակալ եմ այս 20 տարիների ընթացքում ցուցաբերած ողջ սիրո համար։ Ես շատ եմ կարոտելու ձեզ ներսից լսելը։ Այժմ ես ձեզանից մեկը կլինեմ՝ միշտ դրսից երկրպագելով և աջակցելով (թե՛ լավ, թե՛ վատ պահերին, և առավել ևս՝ դժվար ժամանակներում)։ Հեռանում եմ այն խաղաղությամբ և հպարտությամբ, որ թիմակիցներիս հետ միասին ձեզ նվիրել եմ երազանքի պահեր։ Խենթություն էր այդ ամենը ձեզ հետ ապրելը։ Սիրում եմ ձեզ»,- գրել է Մեսսին:
Մեսսին Արգենտինայի ազգային հավաքականում նորամուտը նշել է 2005 թվականին՝ Հունգարիայի դեմ ընկերական խաղում։ Հետագա տարիներին նա դարձավ հավաքականի առաջատարն ու ավագը, ինչպես նաև Արգենտինայի պատմության լավագույն ռմբարկուն և ամենաշատ հանդիպումներ անցկացրած ֆուտբոլիստը։ Նա Արգենտինայի հավաքականի հետ նվաճել է հինգ խոշոր տիտղոս մեծահասակների մակարդակում՝ երկու Կոպա Ամերիկա, Ֆինալիսիմա, աշխարհի առաջնություն և օլիմպիական ոսկի։
Մեսսին մասնակցել է վեց աշխարհի առաջնությունների՝ 2006, 2010, 2014, 2018, 2022 և 2026 թվականներին։ Նա աշխարհի առաջնություններում Արգենտինայի ռեկորդակիրն է՝ 26 հանդիպմամբ և 13 գոլով։ Նա նաև միակ ֆուտբոլիստն է, որը աշխարհի առաջնության լավագույն խաղացողի մրցանակը՝ «Ոսկե գնդակը», նվաճել է երկու անգամ՝ 2014 և 2022 թվականներին։

Ухожу с миром и гордостью: Месси завершает карьеру в сборной Аргентины
Лионель Месси завершает профессиональную карьеру в составе национальной сборной Аргентины. Как сообщает «Арменпресс», об этом футболист написал в Instagram.
«Это было болезненное решение, которое до сих пор ранит мою душу, но я понимаю, что этот момент настал. Я любил, люблю и всегда буду любить нахождение в сборной. Я отдал себя целиком, мне больше нечего дать. Спасибо за всю любовь, проявленную в течение этих 20 лет. Мне будет очень не хватать возможности слышать вас изнутри. Теперь я буду одним из вас — всегда сопереживая и поддерживая снаружи (как в хорошие, так и в плохие моменты, и тем более — в трудные времена). Ухожу с тем миром и гордостью, что вместе с товарищами по команде подарил вам минуты мечты. Это было безумием — проживать все это с вами. Люблю вас», — написал Месси.
Месси дебютировал в национальной сборной Аргентины в 2005 году в товарищеском матче против Венгрии. В последующие годы он стал лидером и капитаном сборной, а также лучшим бомбардиром и футболистом, проведшим наибольшее количество матчей в истории Аргентины. Со сборной Аргентины он завоевал пять крупных титулов: два кубка Америки, Финалиссиму, Чемпионат мира и олимпийское золото.
Месси принял участие в шести чемпионатах мира: в 2006, 2010, 2014, 2018, 2022 и 2026 годах. Он является рекордсменом Аргентины на чемпионатах мира с 26 матчами и 13 голами. Он также единственный футболист, который дважды завоевывал награду лучшему игроку Чемпионата мира — «Золотой мяч» — в 2014 и 2022 годах.