Ղազախստանի խորհրդարանի խոսնակ է ընտրվել ընտրություններում հաղթանակ տարած կուսակցության առաջնորդը
Ղազախստանի նոր միապալատ խորհրդարանի՝ Քուրուլթայի խոսնակ է ընտրվել ընտրություններում հաղթանակ տարած «Ադիլեթ» կուսակցության առաջնորդ Այբեկ Դադեբայը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kazinform գործակալությունը:
Դադեբայի թեկնածությունը, որն ավելի վաղ առաջարկել էր երկրի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, խորհրդարանի առաջին լիագումար նիստում պատգամավորները գաղտնի քվեարկությամբ պաշտպանել են միաձայն։
Բաժանվել է 145 քվեաթերթիկ, մեկ քվեաթերթիկ անվավեր է եղել։ 144-ը կողմ են քվեարկել։
46-ամյա Այբեկ Դադեբայը 2026 թ. մայիսից գլխավորում է Ղազախստանի ամենամեծ կուսակցությունը՝ «Ադիլեթ»-ը։ Մինչ այդ նա Ղազախստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարն էր։
Ղազախստանում օգոստոսի 23-ին անցկացված Քուրուլթայի ընտրությունների արդյունքներով «Ադիլեթ» կուսակցությունը երկրի օրենսդիր մարմնի 145 տեղից ստացել է 110 տեղ։ Սրանք առաջին խորհրդարանական ընտրություններն էին հուլիսի 1-ին երկրում նոր սահմանադրության ուժի մեջ մտնելուց ի վեր։ Նոր սահմանադրությամբ երկպալատ խորհրդարանից անցում է կատարվել միապալատ խորհրդարանի։

Спикером Курултая Казахстана избран лидер партии, победившей на выборах
Айбек Дадебай, лидер партии “Адилет”, победившей на выборах, избран спикером Курултая, однопалатного парламента Казахстана. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на Kazinform.
Кандидатура Дадебая, ранее предложенная президентом Касым-Жомартом Токаевым, была единогласно поддержана депутатами тайным голосованием на первом пленарном заседании парламента.
Было роздано 145 бюллетеней, один бюллетень признан недействительным. За проголосовали 144 депутата.
46-летний Айбек Дадебай возглавляет крупнейшую партию Казахстана, “Адилет”, с мая 2026 года. До этого он был главой администрации президента Казахстана.
На парламентских выборах 23 августа в Казахстане партия “Адилет” получила 110 из 145 мест в законодательном органе страны. Это были первые парламентские выборы после вступления в силу новой конституции страны 1 июля. Новая конституция изменила структуру парламента с двухпалатной на однопалатную.