Վիեննայի թանգարանից գողացել են 4,3 միլիոն դոլար արժողությամբ ադամանդե վզնոց
Վիեննայի Կիրառական արվեստի թանգարանից (MAK) գողացել են գրեթե 4,3 միլիոն դոլար արժողությամբ, 673 ադամանդներով զարդարված վզնոց, որը պատկանել է Եգիպտոսի Նազլի Սաբրի թագուհուն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է DPA գործակալությունը։
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ վզնոցը եղել է ցուցադրության կազմում, որում ներկայացված են 300-ից ավելի զարդեր ֆրանսիական Van Cleef & Arpels ոսկերչական տան հավաքածուից։ Գործակալության տվյալներով՝ երկու անհայտ տղամարդիկ թանգարանի աշխատանքային ժամերին կոտրել են ապակե ցուցափեղկը, վերցրել ցուցանմուշը և փախուստի դիմել։ Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել և փնտրում է կասկածյալներին։
MAK-ի կայքում զետեղված տեղեկատվության համաձայն՝ հափշտակված վզնոցի 673 ադամանդների ընդհանուր քաշը գերազանցում է 200 կարատը։ 2015 թվականին վզնոցը Նյու Յորքի Sotheby's աճուրդում վաճառվել է գրեթե 4,3 միլիոն դոլարով:

A valuable diamond necklace has been stolen from a museum in Vienna, DPA reported citing Austrian police.
Police released an image of the piece, which was made by Paris luxury jeweller Van Cleef & Arpels.
Vienna's Museum of Applied Arts (MAK) gave no details about the stolen item, but information on its website indicates that it may be a royal necklace containing 673 diamonds weighing more than 200 carats.
The museum confirmed only that a theft had taken place during its jewellery exhibition and said no one had been injured. It said no information would be provided on the ongoing investigation.
The MAK has been showing more than 300 pieces from the Van Cleef & Arpels collection since early June, according to DPA.
A photo of the exhibition on the museum's website shows the necklace behind a glass display. The accompanying description says it once belonged to queen Nazli of Egypt, who wore it in 1939 at the wedding of her daughter Fawzia to Iran's then crown prince Mohammad Reza Pahlavi, who later became shah.
The necklace sold for around $4.3 million at auction in New York in 2015, according to auction house Sotheby's.