Վիեննայի թանգարանից գողացել են 4,3 միլիոն դոլար արժողությամբ ադամանդե վզնոց
Վիեննայի Կիրառական արվեստի թանգարանից (MAK) գողացել են գրեթե 4,3 միլիոն դոլար արժողությամբ, 673 ադամանդներով զարդարված վզնոց, որը պատկանել է Եգիպտոսի Նազլի Սաբրի թագուհուն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է DPA գործակալությունը։
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ վզնոցը եղել է ցուցադրության կազմում, որում ներկայացված են 300-ից ավելի զարդեր ֆրանսիական Van Cleef & Arpels ոսկերչական տան հավաքածուից։ Գործակալության տվյալներով՝ երկու անհայտ տղամարդիկ թանգարանի աշխատանքային ժամերին կոտրել են ապակե ցուցափեղկը, վերցրել ցուցանմուշը և փախուստի դիմել։ Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել և փնտրում է կասկածյալներին։
MAK-ի կայքում զետեղված տեղեկատվության համաձայն՝ հափշտակված վզնոցի 673 ադամանդների ընդհանուր քաշը գերազանցում է 200 կարատը։ 2015 թվականին վզնոցը Նյու Յորքի Sotheby's աճուրդում վաճառվել է գրեթե 4,3 միլիոն դոլարով:

Из венского музея украдено бриллиантовое колье стоимостью 4,3 миллиона долларов
Из Венского музея прикладного искусства (MAK) украдено колье, украшенное 673 бриллиантами общей стоимостью почти 4,3 миллиона долларов, принадлежавшее египетской королеве Назли Сабри. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство DPA.
Колье было частью выставки, на которой было представлено более 300 ювелирных изделий из коллекции французского ювелирного дома Van Cleef & Arpels. По данным агентства, двое неизвестных мужчин разбили стеклянную витрину в рабочее время музея, забрали экспонат и скрылись. Полиция начала расследование и разыскивает подозреваемых.
По информации, размещенной на сайте MAK, общий вес 673 бриллиантов в украденном колье превышает 200 каратов. В 2015 году колье было продано на аукционе Sotheby's в Нью-Йорке почти за 4,3 миллиона долларов.