ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթ քայլերն ուղղված են լինելու արտահանման շուկաների և ապրանքային կառուցվածքի դիվերսիֆիկացմանը
Հայաստանի կառավարության տնտեսական քաղաքականությունն առաջիկա տարիներին միտված է լինելու բարձր արտադրողականություն ունեցող և ավելացված արժեք ստեղծող, տեխնոլոգիահենք ու արտահանմանը միտված թափանցիկ բիզնեսի զարգացմանը, տնտեսության կառուցվածքային վերափոխմանը և հայկական բիզնեսների ավելի խոր ինտեգրմանը տարածաշրջանային ու գլոբալ արժեշղթաներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է ՀՀ կառավարության 2026-2031 թվականների գործունեության ծրագրում։
«Պայմանավորված աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններով, գլոբալ արժեշղթաների վերակազմավորմամբ և տեխնոլոգիական զարգացումներով՝ Կառավարությունը պետք է շարունակի բաց, ներառական, միջազգայնորեն ինտեգրված, մրցունակ, գիտելիքահենք և նորարարական տնտեսությանը միտված քաղաքականությունը, ինչը բնորոշվում է արտադրողականության, զբաղվածության և ստեղծված ավելացված արժեքի շարունակական աճով։
Տնտեսական քաղաքականությունն ուղղված է լինելու բարձր արտադրողականություն ունեցող և ավելացված արժեք ստեղծող, տեխնոլոգիահենք ու արտահանմանը միտված թափանցիկ բիզնեսի զարգացմանը, տնտեսության կառուցվածքային վերափոխմանը և հայկական բիզնեսների ավելի խոր ինտեգրմանը տարածաշրջանային ու գլոբալ արժեշղթաներին։ Զուգահեռաբար, առաջնահերթ են լինելու ներդրումների համար պաշտպանված, բարենպաստ, կանխատեսելի և վստահելի միջավայրի ձևավորումը, կարգավորումների պարզեցումը և թվայնացումը, մրցակցությունը և հավասար հնարավորությունները, բիզնեսների թվային և տեխնոլոգիական արդիականացումը, միջազգային ստանդարտների լայն կիրառումը, ֆինանսների հասանելիության ընդլայնումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը և մրցունակ աշխատուժի ձևավորումը»,- նշված է ծրագրում։
Տնտեսական քաղաքականության փիլիսոփայությունը կառուցվելու է հետևյալ սկզբունքների շուրջ՝
ներառական տնտեսական զարգացում՝ բիզնեսի ստեղծման և զարգացման հնարավոր կառուցվածքային խոչընդոտների վերացում, արհեստական մենաշնորհների բացառում, մրցակցության խթանում և պաշտպանություն, ֆինանսական ռեսուրսների և տնտեսական հնարավորությունների հավասար հասանելիություն, ինչպես նաև յուրաքանչյուր քաղաքացու ստեղծարար ու ձեռնարկատիրական ներուժի իրացման բարենպաստ պայմանների ապահովում, տարածաշրջանային փոխկապակցվածություն և գլոբալ ինտեգրում՝ տրանսպորտային ու տնտեսական կապերի զարգացում, Հայաստանի դիրքավորում որպես առևտրի և տարանցման հանգույց, նոր շուկաների, ներդրումների և միջազգային արժեշղթաների հասանելիության ընդլայնում, գիտելիքահենք և տեխնոլոգիական վերափոխում՝ գիտության, նորարարության, թվայնացման, ԱԲ և տվյալահենք կառավարման կիրառմամբ արտադրողականության ու մրցունակության բարձրացում, մրցունակ, որակյալ և դիմակայուն տնտեսություն՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան արտադրանքի ու ծառայությունների ստեղծում և զարգացում, արտահանման շուկաների, ոլորտների և մատակարարման աղբյուրների դիվերսիֆիկացում, կայուն և հավասարակշռված զարգացում՝ տնտեսական աճի համաչափ բաշխում մարզերի ու սոցիալական խմբերի միջև, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, ռեսուրսների արդյունավետ կառավարում ու օգտագործում և շրջանաձև տնտեսության խթանում։
Տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթ քայլերն ուղղված են լինելու՝
· արտահանման շուկաների և ապրանքային կառուցվածքի դիվերսիֆիկացմանը, որը հնարավոր կդառնա հայկական ծագման արտադրանքի որակի բարձրացման, միջազգային ստանդարտների լայնածավալ կիրառման, լոգիստիկ հնարավորությունների ընդլայնման, ապահովագրության գործիքների կիրառման ու գլոբալ արժեշղթաներում ինտեգրման միջոցով,
ներդրումների ծավալի շարունակական բարձրացմանը, այդ թվում՝ վերազգային կորպորացիաների ներգրավման և ներդրումների խթանման տարբերակված գործիքների կիրառման միջոցով, ՀՆԱ–ում խոր տեխնոլոգիական (Deep Tech) կազմակերպությունների, տեխնոլոգիական ընկերությունների և ստարտափների ստեղծած ավելացված արժեքի մասնաբաժնի մեծացմանը։
Գլոբալ և ինտեգրված տնտեսություն
Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ տնտեսական զարգացման համար անհրաժեշտ է ընդլայնել երկրի մասնակցությունը միջազգային առևտրին, ներդրումային հոսքերին և գլոբալ արժեշղթաներին։ Տնտեսության բացությունը պետք է արտահայտվի ոչ միայն արտաքին առևտրի ծավալների աճով, այլև արտահանման մեջ ավելացված արժեքի ավելացմամբ, շուկաների ու ապրանքների դիվերսիֆիկացմամբ, տեղական կազմակերպությունների միջազգային արտադրական կապերի խորացմամբ և Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես ներդրումային ու լոգիստիկ հանգույցի դիրքավորմամբ։
Ներդրումների խթանում և պաշտպանություն
Հայաստանը տարածաշրջանում առավել գրավիչ ներդրումային ուղղություններից մեկը դարձնելու նպատակով Կառավարությունը ձևավորելու է պաշտպանված, կանխատեսելի, թափանցիկ, կայուն և վստահելի ներդրումային միջավայր։ Կառավարությունը կենտրոնանալու է ոչ միայն ներգրավվող ներդրումների ծավալի ավելացման, այլև դրանց որակի և տնտեսական ազդեցության բարձրացման վրա. առաջնահերթություն է տրվելու այն ներդրումային ծրագրերին, որոնք նպաստում են բարձր ավելացված արժեքի ստեղծմանը, տնտեսության տեխնոլոգիական վերափոխմանը, արտադրողականության ու արտահանման աճին, աշխատուժի մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը և բարձր արտադրողականությամբ նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը։
Այդ նպատակով՝
1) Ներդրումների կարգավորմանն առնչվող օրենսդրությունը (հարկային, լիցենզավորման, թույլտվությունների տրամադրման, ստուգումների իրականացման, սնանկության, հողային հարաբերություններին առնչվող) մշտապես լավարկվելու է՝ համապատասխանեցվելով միջազգային լավագույն փորձին և ժամանակակից ներդրումային քաղաքականության մոտեցումներին` բարձրացնելով Հայաստանի մրցակցային առավելությունը:
2) Օտարերկրյա պետությունների հետ համագործակցության զարգացման համատեքստում վերանայվելու և ընդլայնվելու է ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության միջազգային համաձայնագրերի շրջանակը՝ Հայաստանի Հանրապետության ներդրումային առաջնահերթություններին համապատասխան:
3) Իրականացվելու է թիրախային քաղաքականություն՝ գերակա ոլորտներում առաջատար անդրազգային ընկերությունների արտադրական, հետազոտական, տեխնոլոգիական և տարածաշրջանային կառավարման կենտրոններ ներգրավելու համար։ Այդ նպատակով ապահովվելու է անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ու մասնագետների հասանելիություն, ինչպես նաև ներդրվելու են թափանցիկ և արդյունքահենք խթաններ: Հետներդրումային շարունակական աջակցությամբ խրախուսվելու են վերաներդրումները, գիտելիքի ու տեխնոլոգիաների փոխանցումը, աշխատուժի վերապատրաստումը և արտահանման ընդլայնումը։
4) Ձևավորվելու է ժամանակակից տնտեսական և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների համապարփակ համակարգ՝ ներառյալ մասնագիտացված արդյունաբերական գոտիներ և լոգիստիկ հանգույցներ։ Դրանք ապահովելու են ներդրողների համար պատրաստ ենթակառուցվածքներ, արդյունավետ մատակարարման շղթաներ ու արտաքին շուկաների հասանելիություն:
5) Ներդրվելու են փոքր բաժնետերերի ներդրումների և նրանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության կառուցակարգեր։
Արտահանման և ներմուծման դիվերսիֆիկացում, այդ թվում` էլեկտրոնային առևտուր
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին առևտրի քաղաքականությունն ուղղված է լինելու արտահանման շուկաների և ապրանքախմբերի կառուցվածքի դիվերսիֆիկացմանը, հայկական ծագման արտադրանքի բարդության բարձրացմանը և արտահանման ավելացմանը, ներմուծման աղբյուրների բազմազանեցմանը և էլեկտրոնային առևտրի միջոցով հայկական ծագման ապրանքների վաճառքի ծավալների մեծացմանը։ Կառավարությունը նպատակ ունի կրկնապատկելու հայկական ծագման արտադրանքի արտահանման ծավալը։
Այս ուղղությամբ՝
1) Ընդլայնվելու են Հայաստանի արտոնյալ առևտրային հնարավորությունները՝ առնվազն հինգ երկրի հետ նոր տնտեսական համագործակցության համաձայնագրերի կնքմամբ:
2) Թիրախային ապրանքների և շուկաների համար աջակցություն է տրամադրվելու տեղական արտադրողներին՝ օտարերկրյա առևտրային ցանցերի մատակարարման շղթաներում ընդգրկվելու, արտադրական ստանդարտները բարձրացնելու և երկարաժամկետ արտահանման պայմանագրեր կնքելու համար:
3) Դիվերսիֆիկացվելու են տնտեսության համար կարևոր ապրանքների մատակարարման աղբյուրները՝ առնվազն 15 ապրանքախմբի համար ներգրավելով նոր մատակարար երկրներ:
4) Թվայնացվելու և ազատականացվելու է ապրանքի ծագման հավաստագրերի տրամադրումը՝ ապահովելով մրցակցային և թափանցիկ համակարգ:
5) Ագրոպարենային արտահանման համար գործարկվելու է առնվազն 25 սառնարանային տնտեսության և երկու ագրոլոգիստիկ կենտրոն։
Զբոսաշրջության քաղաքականությունն ուղղված է լինելու Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես զբոսաշրջային խաչմերուկի և ամբողջ տարվա ընթացքում գրավիչ, որակյալ, անվտանգ, խաղաղ ու մրցունակ զբոսաշրջային ուղղության դիրքավորմանը։ Նպատակն է մինչև 2031 թվականը ներգնա զբոսաշրջային այցելությունների թիվը հասցնել տարեկան առնվազն 3 մլն-ի, իսկ ներքին զբոսաշրջային այցելությունների թիվը՝ առնվազն 4,5 մլն-ի: Արդյունքում, Կառավարությունը ձգտելու է մեծացնել զբոսաշրջության ոլորտում զբաղվածությունը շուրջ 10%-ով։
6) Խթանվելու է զբոսաշրջության ապակենտրոնացումը և դիվերսիֆիկացվելու է Հայաստանի Հանրապետության զբոսաշրջային արդյունքը՝ քաղաքային և գյուղական զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների արդիականացման, զբոսաշրջային երթուղիների զարգացման, նավիգացիոն համակարգերի ներդրման միջոցով: Մասնավորապես՝ իրականացվելու են Գյումրու, Գորիսի, Ջերմուկի, Արենիի, Եղեգիսի, Դիլիջանի և Դվինի զարգացման ծրագրերը:
7) Խթանվելու է միջազգային հյուրանոցային ցանցերի, ժամանցի, զվարճանքի և սպասարկման ճանաչված միջազգային բրենդների ներգրավումը Հայաստանի Հանրապետություն:
8) Հայաստանի Հանրապետությունը դիրքավորվելու է որպես միջազգային համաժողովների, ցուցահանդեսների, գործարար հանդիպումների և խոշոր իրադարձությունների անցկացման մրցունակ ուղղություն:
9) Ներդրվելու է զբոսաշրջության ոլորտի կառավարման միասնական թվային համակարգ, այդ թվում՝ ապահովելով այցելությունների վերաբերյալ համապարփակ վիճակագրություն, թվային ծառայությունների և զբոսաշրջային պրոդուկտների մատուցում։
Կապիտալի շուկայի զարգացում
Տնտեսության երկարաժամկետ և արտադրողական աճի ապահովման համար կարևոր են ֆինանսավորման աղբյուրների դիվերսիֆիկացումը և կապիտալի շուկայի զարգացումը։
1) Լավարկվելու է արժեթղթերի շուկան կարգավորող օրենսդրությունը՝ շուկայի զարգացմանը նպաստող, կանխատեսելի և միջազգային լավագույն մոտեցումներին համահունչ կարգավորող միջավայր ապահովելու նպատակով:
2) Խթանվելու է շուկան առաջ մղելու ներուժ ունեցող խոշոր և հեղինակավոր ընկերությունների մուտքը կորպորատիվ արժեթղթերի շուկա՝ հաջող թողարկումների պատմություն և ներդրողների վստահություն ձևավորելու նպատակով՝ ապահովելով առնվազն 3 առանցքային թողարկողի ներգրավում:
3) Կապիտալի շուկայում ներգրավվելու է առնվազն 2 հեղինակավոր կատալիզատոր միջնորդ՝ ներդրումային բանկային ծառայություններ մատուցող կազմակերպություններ, որոնք թողարկողներին կտրամադրեն արժեթղթերի թողարկման կառուցվածքավորման, գնագոյացման, տեղաբաշխման և ներդրողների ներգրավման մասնագիտական ծառայություններ:
4) Կատարելագործվելու և շարունակվելու են արժեթղթերի թողարկման, միջազգային վարկանիշավորման և մասնագիտական խորհրդատվության ծախսերի համաֆինանսավորման գործիքները՝ նոր թողարկումների խթանման և ընկերությունների՝ տեղական ու միջազգային կապիտալի շուկաներ մուտք գործելու պատրաստվածության բարձրացման նպատակով:
5) Ընդլայնվելու են տեղական և օտարերկրյա ներդրողների՝ հայկական արժեթղթերում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները՝ բջջային և այլ թվային լուծումներով ավտոմատ ու պարբերական ներդրումների մեխանիզմների զարգացման, ինչպես նաև օտարերկրյա միջնորդներին բորսայական հարթակին հեռավար մուտք տրամադրելու միջոցով։

The Pashinyan administration said in its 2026-2031 program that Armenia’s economic policy will focus on developing high-productivity and value-added, technology-based and export-oriented businesses, transforming the structure of the economy and further integrating Armenian businesses into regional and global value chains.
“Given new geopolitical realities, the restructuring of global value chains and technological developments, the government must continue its policy aimed at an open, inclusive, internationally integrated, competitive, knowledge-based and innovative economy, characterized by continued growth in productivity, employment and added value created.
Economic policy will focus on developing high-productivity and value-added, technology-based and export-oriented transparent businesses, transforming the structure of the economy, and further integrating Armenian businesses into regional and global value chains. At the same time, priorities will include creating a protected, favorable, predictable and reliable environment for investment, simplifying and digitizing regulations, competition and equal opportunities, the digital and technological modernization of businesses, the broad application of international standards, expanding access to finance, developing infrastructure and creating a competitive workforce,” the program states.
The philosophy of economic policy will be built around the following principles:
inclusive economic development — eliminating structural obstacles to the creation and development of businesses, preventing artificial monopolies, promoting and protecting competition, ensuring equal access to financial resources and economic opportunities, as well as creating favorable conditions for every citizen to realize their creative and entrepreneurial potential;
regional interconnectedness and global integration — developing transport and economic links, positioning Armenia as a trade and transit hub, and expanding access to new markets, investments and international value chains;
knowledge-based and technological transformation — increasing productivity and competitiveness through the application of science, innovation, digitalization, AI and data-driven governance;
competitive, high-quality and resilient economy — creating and developing products and services that meet international standards, diversifying export markets, sectors and sources of supply;
sustainable and balanced development — equitable distribution of economic growth among regions and social groups, environmental protection, efficient management and use of resources, and promotion of a circular economy.
The priority steps of economic policy will focus on:
· diversifying export markets and the product structure, which will be made possible by improving the quality of Armenian-origin products, broadly applying international standards, expanding logistics capabilities, using insurance instruments and integrating into global value chains;
· continuously increasing investment volumes, including by attracting multinational corporations and applying differentiated investment promotion instruments, and increasing the share of added value created by Deep Tech organizations, technology companies and startups in GDP.
Global and integrated economy
For Armenia’s long-term economic development, it is necessary to expand the country’s participation in international trade, investment flows and global value chains. The openness of the economy should be reflected not only in the growth of foreign trade volumes, but also in increasing added value in exports, diversifying markets and products, deepening international production links of local organizations, and positioning the Republic of Armenia as an investment and logistics hub.
Investment promotion and protection
With the aim of making Armenia one of the region’s most attractive investment destinations, the government will create a protected, predictable, transparent, stable and reliable investment environment. The government will focus not only on increasing the volume of attracted investments, but also on improving their quality and economic impact. Priority will be given to investment projects that contribute to creating high added value, transforming the economy technologically, increasing productivity and exports, developing the professional capabilities of the workforce and creating new high-productivity jobs.
To this end:
Legislation related to investment regulation (taxation, licensing, permits, inspections, bankruptcy and land relations) will be continuously improved, aligned with international best practices and modern investment policy approaches, increasing Armenia’s competitive advantage. In the context of developing cooperation with foreign states, the framework of international agreements on the promotion and mutual protection of investments will be reviewed and expanded in line with the Republic of Armenia’s investment priorities. A targeted policy will be implemented to attract production, research, technology and regional management centers of leading multinational companies in priority sectors. To this end, access to the necessary infrastructure and specialists will be ensured, and transparent, results-based incentives will be introduced. Through continuous post-investment support, reinvestment, the transfer of knowledge and technologies, workforce training and export expansion will be encouraged. A comprehensive system of modern economic and logistics infrastructure will be established, including specialized industrial zones and logistics hubs. These will provide investors with ready infrastructure, efficient supply chains and access to foreign markets. Mechanisms for investment by minority shareholders and effective protection of their rights will be introduced.
Diversification of exports and imports, including e-commerce
The Republic of Armenia’s foreign trade policy will focus on diversifying export markets and the structure of product groups, increasing the complexity of Armenian-origin products and exports, diversifying sources of imports, and increasing sales volumes of Armenian-origin goods through e-commerce. The government aims to double the volume of exports of Armenian-origin products.
In this direction:
Armenia’s preferential trade opportunities will be expanded by concluding new economic cooperation agreements with at least five countries. Local producers will receive support for targeted products and markets to become part of the supply chains of foreign retail networks, raise production standards and conclude long-term export contracts. Sources of supply for goods important to the economy will be diversified by attracting new supplier countries for at least 15 product groups. The issuance of certificates of origin for goods will be digitized and liberalized, ensuring a competitive and transparent system. At least 25 cold storage facilities and two agro-logistics centers will be launched for agri-food exports.
Tourism policy will focus on positioning the Republic of Armenia as a tourism hub and an attractive, high-quality, safe, peaceful and competitive year-round tourism destination. The goal is to increase the number of inbound tourist visits to at least 3 million annually by 2031, and the number of domestic tourist visits to at least 4.5 million. As a result, the government will seek to increase employment in the tourism sector by around 10%.
Tourism decentralization will be promoted and Armenia’s tourism offering will be diversified through the modernization of urban and rural tourism infrastructure, development of tourist routes and introduction of navigation systems. In particular, development programs will be implemented for Gyumri, Goris, Jermuk, Areni, Yeghegis, Dilijan and Dvin. The attraction of international hotel chains and recognized international brands in entertainment, leisure and services to the Republic of Armenia will be promoted. The Republic of Armenia will be positioned as a competitive destination for hosting international conferences, exhibitions, business meetings and major events. A unified digital management system for the tourism sector will be introduced, including comprehensive statistics on visits and the provision of digital services and tourism products.
Capital market development
Diversifying sources of financing and developing the capital market are important for ensuring long-term and productive economic growth.
Legislation regulating the securities market will be improved to provide a predictable regulatory environment conducive to market development and aligned with international best practices. The entry of large and reputable companies with the potential to drive the market into the corporate securities market will be promoted, with the aim of establishing a track record of successful issuances and building investor confidence, while ensuring the involvement of at least 3 key issuers. At least 2 reputable catalytic intermediaries — organizations providing investment banking services — will be attracted to the capital market to provide issuers with professional services for structuring, pricing and placing securities issues and attracting investors. Co-financing instruments for the costs of securities issuance, international credit rating and professional consulting will be improved and continued to promote new issuances and increase companies’ readiness to enter local and international capital markets. Opportunities for local and foreign investors to invest in Armenian securities will be expanded through the development of automatic and recurring investment mechanisms using mobile and other digital solutions, as well as by providing foreign intermediaries with remote access to the exchange platform.