Ֆիլիպիններում օրեր շարունակ տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով առնվազն 13 մարդ է զոհվել
Ֆիլիպինների հյուսիսում ինն օր շարունակվող հորդառատ անձրևների հետևանքով առաջացած ջրհեղեղները, սողանքներն ու այլ պատահարները խլել են առնվազն 13 մարդու կյանք։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Euronews-ը։
Արևադարձային փոթորիկների հետևանքով ուժեղացած անձրևները հանգեցրել են Լուսոն կղզում դպրոցների և պետական հիմնարկների փակմանը, ինչպես նաև առաջացրել են փողոցների հեղեղումներ մայրաքաղաք Մանիլայում։
Բագիո առողջարանային քաղաքում չորս մարդ է զոհվել, երբ անձրևաջրից հագեցած լանջը փլուզվել և ընկել է մի քանի տների վրա։ Փրկարարները մաքրել են փլատակները՝ որոնելով ևս վեց մարդու, որոնք դեպքից մեկ օր անց դեռևս անհետ կորած էին համարվում։
Կառավարության օդերևութաբան Դան Վիլամիլը հայտնել է, որ մայրաքաղաքից դեպի հյուսիս գտնվող հանգստավայր-քաղաքում արդեն իսկ 47%-ով ավելի շատ տեղումներ են գրանցվել, քան սովորական ամսական միջին ցուցանիշն է։ Օգոստոսի 1-ից 9-ն ընկած ժամանակահատվածում Բագիոյում գրանցվել են ամենաշատ տեղումները՝ ընդհանուր առմամբ 1413,2 միլիմետր։
Իսկ Մանիլայի ագլոմերացիայի որոշ հատվածներում արդեն տեղացել է օգոստոս ամսվա միջին տեղումների քանակի մոտ 90%-ը։

At least 13 killed after days of heavy rain in the Philippines
Flooding, landslides and other incidents caused by nine consecutive days of heavy rain in the northern Philippines have killed at least 13 people, Euronews reports.
Rainfall intensified by tropical storms has led to the closure of schools and government offices on the island of Luzon and caused street flooding in the capital, Manila.
Four people were killed in the resort city of Baguio when a rain-soaked slope collapsed onto several houses. Rescuers cleared debris as they searched for six more people who were still considered missing a day after the incident.
Government meteorologist Dan Villamil said the resort city north of the capital had already recorded 47% more rainfall than its usual monthly average. From August 1 to 9, Baguio recorded the highest rainfall, with a total of 1,413.2 millimetres.
In some parts of the Manila metropolitan area, rainfall has already reached about 90% of the average amount normally recorded during the entire month of August.