Իրանն ու Օմանը համաձայնեցրել են Հորմուզի նեղուցով նոր երթուղու կոորդինատները
Իրանն ու Օմանը համաձայնության են եկել Հորմուզի նեղուցով նոր երթուղու աշխարհագրական կոորդինատների շուրջ, և շուտով կարող է համատեղ հայտարարություն հրապարակվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղաին։
«Կողմերի կողմից քննարկվող երթուղու աշխարհագրական պարամետրերը համաձայնեցված են, և եթե որոշակի երրորդ կողմեր ​​այս հարցում խոչընդոտներ չստեղծեն, երկու երկրների համատեղ հայտարարությունը, որը պարունակում է համաձայնեցված հիմնական դրույթներն ու հիմնական կետերը, նույնպես գտնվում է վերջնական վերանայման և նախապատրաստման փուլում», - գրում է  Իրանի դիվանագիտական ​​​​առաքելության Telegram ալիքը։
Ավելի վաղ Իրանի պետական ​​​​հեռարձակողը, հղում անելով աղբյուրին, հայտնել էր, որ Օմանի և Իրանի միջև ապագա համաձայնագիրը չի ենթադրում Հորմուզի նեղուցի անհապաղ բացում. դա կախված կլինի ԱՄՆ գործողություններից։

Иран и Оман согласовали координаты нового маршрута через Ормузский пролив
Иран и Оман согласовали географические координаты нового маршрута через Ормузский пролив, в ближайшие время может быть опубликовано совместное заявление. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил представитель иранского МИД Эсмаил Багаи.
"Географические параметры маршрута, рассматриваемого сторонами, согласованы, и, если некоторые третьи стороны не будут чинить препятствий в этом вопросе, совместное заявление двух стран, содержащее основные согласованные положения и ключевые моменты, также находится на стадии окончательного рассмотрения и подготовки", - приводит его слова телеграм-канал иранского дипведомства.
Ранее иранская гостелерадиокомпания со ссылкой на источник сообщила, что будущее соглашение между Оманом и Ираном не подразумевает немедленного открытия Ормузского пролива, этот вопрос будет зависеть от действий США.