Պակիստանի հյուսիս-արևմուտքում ահաբեկչական հարձակման հետևանքով 17 մարդ է զոհվել
Առնվազն 17 մարդ է զոհվել, 34-ը՝ վիրավորվել Պակիստանի հյուսիս-արևմուտքի Խայբեր Փախթունհվայի նահանգում ոստիկանական բաժանմունքի մոտ տեղի ունեցած ռումբի պայթյունի հետևանքով:
Ինչպես հաղորդել է Reuters գործակալությունը, ահաբեկչական գործողությունը տեղի է ունեցել օգոստոսի 2-ին Սվաթի շրջանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սպանվածների թվում են յոթ ոստիկան և 10 խաղաղ բնակիչ:
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը ցավակցություն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին:
Աֆղանստանին սահմանակից Բելուջստանի և Խայբեր Փախթունհվայի նահանգներին է բաժին ընկել 2025 թվականին Պակիստանում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումների 90%-ը: Երկու տարածաշրջաններում էլ տարբեր զինված խմբավորումներ հարձակումներ են իրականացնում Պակիստանի անվտանգության ուժերի և խաղաղ բնակիչների վրա՝ էթնիկ փոքրամասնությունների՝ փուշտուների և բելուջների իրավունքների պաշտպանության պատրվակով:
Խայբեր Փախթունհվայում ծայրահեղականները ձգտում են ստեղծել այսպես կոչված Վազիրստան իսլամական պետություն: Տարածաշրջանը գտնվում է Աֆղանստանին սահմանակից ցեղախմբերի գոտում: Այն Պակիստանի թեժ կետերից մեկն է՝ «Ալ Քաիդա» ահաբեկչական ցանցի և «Ֆիթնա ալ Քավարիջ» խմբավորման զինյալների ակտիվության պատճառով:

Suspected suicide bombing at police station kills 17 in Pakistan
At least 17 people were killed in a suspected suicide bombing outside a police station in northwestern Pakistan on Sunday, Reuters reported citing a rescue group and a regional police official.
The explosion took place in the Kabal area of Swat, a district in Pakistan's Khyber Pakhtunkhwa province.
A pro-police rally of local residents was taking place in the same area on Sunday, but it was not immediately clear whether the rally was the intended target.
The Tehreek-e-Taliban Pakistan militant Islamist group in a statement claimed responsibility for the attack.
At least 34 people were wounded in the explosion, according to a spokesperson for Rescue 1122.
The rescue official said the death toll rose to 17 from 14 after three victims died in hospital. The victims included seven police officers and 10 civilians. One of the dead persons was believed to be the suicide bomber, Fida Hussain, a regional police official, told Reuters.
Prime Minister Muhammad Shehbaz Sharif in a statement expressed "deep grief and sorrow over the suicide blast".
The police said an operation had been launched to arrest anyone who may have assisted in the attack.