Մոլդովայի վարչապետը մտադիր է պաշտոնից հեռանալ 2029 թվականին
Մոլդովայի վարչապետ Վասիլի Տոֆանը հայտարարել է, որ մտադիր է 2029 թվականի սեպտեմբերին հեռանալ պաշտոնից, ինչից հետո չի ծրագրում մնալ քաղաքական դաշտում:
«Ես այս պաշտոնը կզբաղեցնեմ մինչև 2029 թվականի սեպտեմբերը։ 2029-ի սեպտեմբերից հետո, եթե հասնեմ այդ հանգրվանին, կվերադառնամ բնականոն կյանքի։ Ես քաղաքական գործիչ չեմ և մտադրություն էլ չունեմ դառնալու»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Տոֆանը հայտարարել է մոլդովական TV8 հեռուստաալիքի եթերում։
Նրա խոսքով՝ եռամյա ժամանակահատվածը բավարար է երկրի տնտեսական վիճակը բարելավելու և մինչև 2028 թվականը ԵՄ-ին Մոլդովայի անդամակցության վերաբերյալ համաձայնագիր կնքելու համար։ Տոֆանը նաև կոչ է արել կառավարության անդամներին մի կողմ դնել քաղաքական հավակնությունները և կենտրոնանալ կոնկրետ խնդիրների լուծման վրա։

Премьер-министр Молдовы намерен оставить пост в 2029 году
Премьер-министр Молдовы Василий Тофан объявил о своем намерении уйти в отставку в сентябре 2029 года, после чего оставаться в политике он не планирует.
"Я работаю на этой должности до сентября 2029 года. После сентября 2029 года, если дойду до этого рубежа, вернусь к нормальной жизни. Я не политик и не собираюсь становиться политиком", - как передает Арменпресс, сказал Тофан в эфире молдавского телеканала ТВ-8.
По его словам, трехлетнего срока достаточно для того, чтобы улучшить экономическую ситуацию в стране и заключить соглашение о вступлении Молдавии в ЕС к 2028 году. Тофан также призвал членов кабинета отказаться от политических амбиций и сфокусироваться на решении конкретных задач.