Հայաստան-Չինաստան հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և նախանշում են զարգացում մի շարք ուղղություններով՝ հատկապես հաշվի առնելով 2025 թվականին երկու երկրների առաջնորդների հայտարարությունը ռազմավարական գործընկերության հաստատման վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը ՉԺՀ Ժողովրդաազատագրական բանակի ստեղծան 99-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառման ժամանակ հայտնեց ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էդվարդ Ասրյանը։
«Հայ-չինական հարաբերությունները գտնվում են քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակի վրա, ինչի մասին վկայում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2025 թվականին ՉԺՀ կատարած այցը, որի ընթացքում ՀՀ վարչապետը մասնակցեց Շանհայան համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին և ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 80-ամյակին նվիրված զորահանդեսին։ Առավել կարևորում ենք այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի միջև կայացած հանդիպումը, որի արդյունքներով՝ պետությունների ղեկավարները հայտարարեցին, որ երկու երկրների միջև հաստատվում է ռազմավարական գործընկերություն»,- ասաց Ասրյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ հայ-չինական հարաբերությունները հիմնված են ավանդական փոխադարձ հարգանքի, համաձայնության ու փոխըմբռնման վրա և կրում են բազմակողմ բնույթ։
«ՉԺՀ-ի հետ պաշտպանական ոլորտում համագործակցության զարգացումը գտնվում է ՀՀ ղեկավարության հատուկ ուշադրության ներքո, և այս համատեքստում մեզ համար առավել կարևոր են պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավար կազմերի մակարդակով մշտական գործնական շփումները։ Ակտիվ ամրապնդվում է մեր փոխգործակցությունն անվտանգության բնագավառում։ 2023-25 թվականներին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը մասնակցել է Պեկինում կայացած միջազգային անվտանգության հարցերով Սյան Շանի համաժողովներին, որոնց շրջանակում արդյունավետ հանդիպումներ է ունեցել ՉԺՀ պետական այրերի հետ, ինչը խթան է հանդիսացել երկկողմ փոխգործակցության հետագա ընդլայնման և խորացման համար»,- նշեց ՀՀ Զու գլխավոր շտաբի պետը։
Նա հավելեց, որ երկկողմ համագործակցության ամենամյա ծրագրերի համապատասխան՝ հաջողությամբ իրականացվում է պատվիրակությունների փոխանակում, փորձագիտական մակարդակով անցկացվում են աշխատանքային հանդիպումներ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով։ Ընդլայնվել են ռազմագիտության ոլորտում սերտ կապերը, մասնավորապես ՉԺՀ ռազմական գիտությունների ռազմական ակադեմիայի և ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի ու Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի միջև։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Չինաստանի կառավարության որոշումը՝ ՉԺՀ ուսումնական հաստատություններում ՀՀ-ի զինված ուժերին հատկացված տեղերի վերաբերյալ, որոնց քանակությունը տարեցտարի ավելանում է։ Բավականին բարձր արդյունավետությամբ է իրականացվում ՉԺՀ կառավարության և զարգացող պետությունների միջև միջազգային համագործակցության ծրագիրը, որի համաձայն՝ ընթացիկ տարում Չինաստանում կազմակերպված սեմինարներին են մեկնել մեր գերատեսչության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի, կապի և կիբերանվտանգության, ավիացիայի, ռազմատեղադրության, ինժեներական զորքերի և այլ ստորաբաժանումների մասնագետները»,- եզրափակեց Ասրյանը։

Армяно-китайские отношения находятся на высоком уровне политического диалога, приобретая стратегический характер: начальник Генштаба ВС Армении
Армяно-китайские отношения находятся на высоком уровне и намечают развитие по ряду направлений, особенно учитывая заявление лидеров двух стран в 2025 году об установлении стратегического партнерства.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение в ходе праздничного мероприятия по случаю 99-летия основания Народно-освободительной армии Китая выразил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения, первый заместитель министра обороны Эдвард Асрян.
«Армяно-китайские отношения находятся на высоком уровне политического диалога, о чем свидетельствует визит премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в КНР в 2025 году, в ходе которого премьер-министр принял участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества и встрече в формате ШОС+, а также в военном параде, посвященном 80-летию окончания Второй мировой войны. Особо важным мы считаем состоявшуюся в рамках визита встречу между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и председателем КНР Си Цзиньпином, по итогам которой главы государств заявили, что между двумя странами устанавливается стратегическое партнерство», — сказал Асрян.
По его словам, армяно-китайские отношения основаны на традиционном взаимном уважении, согласии и взаимопонимании и носят многосторонний характер.
«Развитие сотрудничества с КНР в оборонной сфере находится под особым вниманием руководства Республики Армения, и в этом контексте для нас наиболее важны постоянные практические контакты на уровне руководящего состава оборонных ведомств. Активно укрепляется наше взаимодействие в области безопасности. В 2023—2025 годах министр обороны Республики Армения Сурен Папикян принимал участие в проходивших в Пекине Сяншаньских форумах по вопросам международной безопасности, в рамках которых провел продуктивные встречи с государственными деятелями КНР, что послужило стимулом для дальнейшего расширения и углубления двустороннего взаимодействия», — отметил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения.
Он добавил, что в соответствии с ежегодными программами двустороннего сотрудничества успешно осуществляется обмен делегациями, на экспертном уровне проводятся рабочие встречи по всем направлениям, представляющим взаимный интерес. Расширились тесные связи в сфере военной науки, в частности, между Академией военных наук КНР и Военной академией имени Вазгена Саргсяна министерства обороны Республики Армения и Национальным исследовательским университетом обороны.
«Мы высоко ценим решение правительства Китая относительно мест, выделенных для Вооруженных сил Республики Армения в учебных заведениях КНР, количество которых увеличивается из года в год. С достаточно высокой эффективностью реализуется программа международного сотрудничества между правительством КНР и развивающимися государствами, согласно которой в текущем году на организованные в Китае семинары отправились специалисты управлений информации и связей с общественностью, связи и кибербезопасности, авиации, военной топографии, инженерных войск и других подразделений нашего ведомства», — заключил Асрян.