Վեդու ջրամբարի շինարարությունն ավարտված է. ընթացքի մեջ են նոր ջրամբարների կառուցումները
ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 30-ի նիստում որոշեց 650 միլիոն դրամի ֆինանսավորում հատկացնել Վեդու ջրամբարի կառուցման միջոցառմանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն անդրադառնալով «Վեդու ջրամբարի և ոռոգման համակարգի կառուցում միջոցառման շրջանակներում ֆինանսավորում հատկացնելու վերաբերյալ» հարցին՝ մանրամասնեց, որ խոսքը 2026 թվականի պետական բյուջեից վերաբաշխում անելու և Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության աջակցությամբ իրականացվող Վեդու ջրամբարի կառուցում միջոցառմանը 650 միլիոն դրամ ֆինանսավորում հատկացնելու մասին է։
Նախարարը նշեց, որ այս գումարից շուրջ 468 միլիոն դրամը վճարվելու է կապալառուին՝ որպես հետավարտական երաշխիքի բացթողում, իսկ 117 միլիոնը կվճարվի խորհրդատուի ծառայության դիմաց։
«Սա ընթացիկ կարգով նախատեսված վճարում է և ոչինչ դրանից ավել»,- ընդգծեց Դավիթ Խուդաթյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ջրամբարի շինարարությունն ավարտված է՝ 30 մլն խորանարդ մետր ծավալի տարողությունից արդեն ջրալցվել է շուրջ 12․5 միլիոն խորանարդ մետրը։ Փորձարկվել են ջրալցման, ջրաթափման և վթարային ջրաթափման համակարգերը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ է իրականացվել նման ինժեներական ջրային ենթակառուցվածքային նախագիծ։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը պարզաբանեց, որ ջրամբարը ներկայում ամբողջությամբ չի ջրալցվում ոչ թե դրա անհնարին լինելու, այլ այն պատճառով, որ ոռոգման եռուն շրջանում ջուրն ուղղվում է գյուղատնտեսական նպատակներով օգտագործմանը։ 2027 թվականի ընթացքում ջրամբարի ջրալցման մակարդակը նախատեսվում է հասցնել 20 մլն խորանարդ մետրի, իսկ նույն տարվա վերջին՝ ամբողջական 30 մլն խորանարդ մետրի։
Զուգահեռաբար, ավելի վերին հատված կտեղափոխվի դեպի արոտավայր տանող մերձակա ճանապարհը՝ տեղի բնակիչների ազատ տեղաշարժն ապահովելու նպատակով։
Փոխվարչապետը նաև տեղեկացրեց, որ մեկնարկել է երեք նոր ջրամբարներ կառուցելու գործընթացը՝ Քասախի (10 մլն խորանարդ մետր), Սյունիքի մարզի Լիճքի (4 մլն խորանարդ մետր) և Ելփինի (1 մլն խորանարդ մետր), որոնց նախագծերն արդեն պատրաստ են։
«Դիմել ենք ֆինանսավորող կազմակերպությանը՝ ներքին ընթացակարգերը համաձայնեցնելու համար։ Մինչև այս տարեվերջ պետք է սկսենք կառուցումը։ Կհայտարարենք մրցույթ՝ կառուցող կազմակերպություն ընտրելու համար»,- տեղեկացրեց Տիգրան Խաչատրյանը։
Ըստ նրա՝ նույն ծրագրով համագործակցության շրջանակում Վերակառուցման զարգացման եվրոպական բանկի հետ համաձայնեցված է ևս երկու կառույցի՝ Արթիկի և Աստղաձորի՝ 1․5 մլն խորանարդ մետր տարողությամբ ջրամբարների կառուցման հարցը։
Նաև Մաստարայի ջրամբարի ֆինանսավորող կազմակերպություններից մեկի հետ համաձայնեցվում է դրա իրականացման ընթացքը։
Եվս 12 ջրամբարների շինարարության վերաբերյալ իրականացվում են աշխատանքներ՝ շուտով կստացվեն եզրակացությունները և կքննարկի ներդրումների ապահովման հարցը։

Construction of Vedi Reservoir completed as new projects move forward
The Armenian government has allocated AMD 650 million in funding for the construction of the Vedi Reservoir.
Speaking at the Cabinet meeting, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan explained that the decision involves reallocating funds from the 2026 state budget and providing AMD 650 million for the Vedi Reservoir construction project, which is being implemented with the support of the Government of the Republic of France.
Around AMD 468 million of this amount will be paid to the contractor as the release of the post-completion guarantee, while AMD 117 million will be allocated for consulting services.
“This is a payment planned under the current procedures and nothing beyond that,” Khudatyan emphasized.
He said that the construction of the reservoir has been completed.
Of its total capacity of 30 million cubic meters, around 12.5 million cubic meters have already been filled. The reservoir’s filling, discharge, and emergency spillway systems have been tested.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized that this is the first time in the history of the third Republic of Armenia that such an engineering water infrastructure project has been implemented.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan clarified that the reservoir is not currently being filled to full capacity, not because it is impossible, but because during the peak irrigation season the water is directed for agricultural use. In 2027, the reservoir’s water level is expected to reach 20 million cubic meters, and by the end of the same year, it is planned to reach its full capacity of 30 million cubic meters.
At the same time, the nearby road leading to the pasture area will be relocated to a higher section to ensure residents’ free movement.
The Deputy Prime Minister also reported that work has begun on the construction of three new reservoirs: Kasakh (10 million cubic meters), Lichk in Syunik Province (4 million cubic meters), and Yelpin (1 million cubic meters). The designs for these projects have already been completed.
“We have applied to the financing organization to coordinate internal procedures. Construction should begin by the end of this year. We will announce a tender to select the construction company,” Khachatryan said.
According to him, within the framework of the same cooperation program, the construction of two additional reservoirs—Artik and Astghadzor, each with a capacity of 1.5 million cubic meters—has been agreed upon with the European Bank for Reconstruction and Development.
The implementation process for the Mastara Reservoir is also being coordinated with one of its financing organizations.
Work is also underway on the construction of 12 more reservoirs. Conclusions are expected soon, after which the issue of securing investment funding will be discussed.