Դիլիջանը երկրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է բիզնես միջոցառումների լավագույն միջազգային ուղղությունը MICE Excellence Awards մրցանակաբաշխության շրջանակում
Դիլիջանը ևս մեկ անգամ ամրապնդել է իր դիրքը որպես միջազգային MICE (գործնական միջոցառումների և բիզնես զբոսաշրջության) առաջատար ուղղություն՝ երկրորդ տարին անընդմեջ արժանանալով MICE Excellence Awards մրցանակաբաշխության «Բիզնես և կորպորատիվ միջոցառումների լավագույն միջազգային ուղղություն» անվանակարգի գլխավոր մրցանակին։ Այն համարվում է բիզնես զբոսաշրջության ոլորտի ամենահեղինակավոր մրցանակներից մեկը Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում։
Մրցանակաբաշխությանը Դիլիջանը ներկայացրել է Meet Dilijan նախաձեռնությունը, որը ստեղծվել է քաղաքը որպես զբոսաշրջային և գործարար ուղղություն միջազգային հարթակներում առաջ մղելու նպատակով։ Հաղթողն ընտրվել է միջազգային ժյուրիի կողմից, որի կազմում ընդգրկված էին ոլորտի փորձագետներ Արևելյան Եվրոպայից, Կովկասից և ԱՊՀ երկրներից։
2025 թվականին առաջին անգամ արժանանալով այս հեղինակավոր մրցանակին՝ Դիլիջանը 2026 թվականին հաջողությամբ պահպանել է իր առաջատար դիրքը՝ գերազանցելով տասնյակ երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի, Ղազախստանի, Սերբիայի, Ուզբեկստանի, Բելառուսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Լիտվայի ներկայացուցիչներին։ Դիլիջանը շարունակում է մնալ Հայաստանի միակ ուղղությունը, որը ոչ միայն հասել է մրցանակաբաշխության եզրափակիչ, այլև երկու տարի անընդմեջ դարձել է հաղթող։
Meet Dilijan նախաձեռնությունն իրականացվում է Green Rock Foundation-ի կողմից և նպատակ ունի զարգացնել Դիլիջանի համայնքը, բարձրացնել քաղաքի զբոսաշրջային գրավչությունը և այն դիրքավորել որպես միջազգային բիզնես միջոցառումների կենտրոն։ Հիմնադրամի գործունեությունը հիմնված է չորս ռազմավարական ուղղությունների վրա՝ կրթություն և կարողությունների զարգացում, կայուն շրջակա միջավայր, մշակույթ և համայնքային զարգացում։
Այսօր Դիլիջանը հայտնի է ոչ միայն իր հարուստ մշակութային ժառանգությամբ և բացառիկ բնական գեղեցկությամբ, այլև որպես Հարավային Կովկասում ձևավորվող բիզնես միջոցառումների կարևոր կենտրոն։ Երկրորդ տարին անընդմեջ MICE Excellence Awards մրցանակին արժանանալը վկայում է ոլորտի միջազգային մասնագետների աճող վստահության մասին և ընդգծում է Դիլիջանի մեծ ներուժը՝ որպես միջազգային կորպորատիվ և գործարար միջոցառումների անցկացման վայր։

В рамках премии MICE Excellence Awards Дилижан уже второй год подряд признается лучшим международным направлением для проведения деловых мероприятий
Дилижан вновь укрепил свои позиции как одно из ведущих международных направлений для MICE-туризма (деловые встречи, инсентив-программы, конференции и выставки), второй год подряд получив главную награду в номинации «Лучшее международное направление для деловых и корпоративных мероприятий» престижной премии MICE Excellence Awards. Эта премия считается одной из наиболее авторитетных в сфере делового туризма в России и странах СНГ.
На премии Дилижан был представлен инициативой Meet Dilijan, созданной для продвижения города как международного направления для туризма и деловых мероприятий. Победитель был определён международным жюри, в состав которого вошли ведущие эксперты отрасли из Восточной Европы, Кавказского региона и стран СНГ.
После получения этой престижной награды впервые в 2025 году Дилижан успешно сохранил свой статус и в 2026 году, опередив финалистов из Грузии, Казахстана, Сербии, Узбекистана, Беларуси, Объединённых Арабских Эмиратов, Литвы и других стран. Дилижан остаётся единственным направлением из Армении, которое не только вышло в финал конкурса, но и два года подряд стало победителем.
Инициатива Meet Dilijan реализуется Green Rock Foundation и направлена на развитие местного сообщества, повышение туристической привлекательности Дилижана и позиционирование города как международного центра деловых мероприятий. Деятельность Фонда основана на четырёх стратегических направлениях: образование и развитие потенциала, экологическая устойчивость, культура и развитие сообществ.
Сегодня Дилижан известен не только своим богатым культурным наследием и уникальной природной красотой, но и как формирующийся центр деловых мероприятий на Южном Кавказе. Получение премии MICE Excellence Awards второй год подряд отражает растущее доверие международных профессионалов отрасли и подчёркивает значительный потенциал Дилижана как привлекательного направления для проведения международных конференций, корпоративных мероприятий и инсентив-поездок.