Երկու «Ոսկե գնդակի» դափնեկիր Քևին Քիգանը մահացել է 75 տարեկանում
Անգլիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին խաղացող և գլխավոր մարզիչ Քևին Քիգանը մահացել է 75 տարեկանում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Sky Sport-ը, նրա մահվան մասին հայտնել է ընտանիքը։ Քիգանը պայքարում էր քաղցկեղի դեմ և կյանքի վերջին րոպեներին շրջապատված է եղել կնոջով ու դուստրերով։
«Անչափ մեծ ցավով հայտնում ենք, որ Քևին Քիգանը մահացել է 75 տարեկանում»,- ասված է ընտանիքի հայտարարությունում։
Հարազատները շնորհակալություն են հայտնել Քիգանի բժշկական թիմին ցուցաբերած աջակցության համար և խնդրել հարգել ընտանիքի անձնական տարածքը։
Քիգանի քաղցկեղի ախտորոշման մասին հայտնի էր դարձել 2026 թվականի հունվարին։ Հունիսին Անգլիայի հավաքականի նախկին ավագը հայտնել էր, որ հիվանդությունը չորրորդ փուլում է։
Քևին Քիգանը համարվում է անգլիական ֆուտբոլի պատմության նշանավոր խաղացողներից մեկը։ Նա 1978 և 1979 թվականներին անընդմեջ արժանացել է «Ոսկե գնդակին»։
«Լիվերպուլի» կազմում հարձակվողը երեք անգամ դարձել է Անգլիայի չեմպիոն, երկու անգամ նվաճել ՈւԵՖԱ-ի գավաթը, ինչպես նաև հաղթել Անգլիայի գավաթի և 1977 թվականի Եվրոպայի չեմպիոնների գավաթի խաղարկություններում։
Խաղային կարիերայի ընթացքում Քիգանը հանդես է եկել նաև գերմանական «Համբուրգի», անգլիական «Սաութհեմփթոնի» և «Նյուքասլի» կազմում։ Նա երկար տարիներ ներկայացրել և ավագի թևկապով առաջնորդել է Անգլիայի ազգային հավաքականը։
Մարզչական կարիերայում Քիգանը գլխավորել է «Նյուքասլը», «Ֆուլհեմը», «Մանչեսթեր Սիթին» և Անգլիայի հավաքականը։ Նրա ղեկավարած «Նյուքասլը» 1990-ականներին աչքի էր ընկնում հարձակողական ֆուտբոլով և պայքարում էր Անգլիայի չեմպիոնության համար։

Умер двукратный обладатель "Золотого мяча" Кевин Киган
Двукратный обладатель "Золотого мяча", бывший футболист сборной Англии Кевин Киган умер на 76-м году жизни. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщает телеканал Sky со ссылкой на заявление семьи спортсмена.
1 июня Киган сообщил телеканалу BBC Sport, что ему диагностировали рак четвертой стадии.
"С глубокой скорбью мы сообщаем, что Кевин Киган скончался в возрасте 75 лет. Бывший игрок сборной Англии и тренер боролся с раком и в последние минуты жизни был окружен женой и дочерьми. Семья хотела бы поблагодарить невероятную медицинскую команду Кевина за всю оказанную поддержку", - говорится в заявлении семьи.
В качестве игрока Киган выступал за английские "Ливерпуль", "Ньюкасл" и "Саутгемптон", германский "Гамбург", австралийский "Блэктаун Сити". В составе "Ливерпуля" Киган стал трехкратным чемпионом Англии, двукратным обладателем Суперкубка Англии и Кубка УЕФА, по разу победил в Кубке Англии и Кубке европейских чемпионов. Вместе с "Гамбургом" он выиграл чемпионат и Кубок Германии.
В 1978 и 1979 годах Киган становился обладателем "Золотого мяча". Он является единственным английским футболистом, дважды получавшим эту награду. В 2002 году был введен в Зал славы английского футбола.
После завершения игровой карьеры Киган работал тренером. Он возглавлял английские "Ньюкасл", "Фулхэм" и "Манчестер Сити", а также сборную Англии.