Գործարկվել է COP17-ի պաշտոնական կայքը
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Հակոբյանը։
«Այստեղ կգտնեք համաժողովի վերաբերյալ անհրաժեշտ և շարունակաբար թարմացվող տեղեկատվությունը, այդ թվում՝համաժողովի մասին ընդհանուր տեղեկություններ, Կապույտ (Blue Zone) և Կանաչ (Green Zone) գոտիների վերաբերյալ տեղեկատվություն, մասնակցության և գրանցումների ընթացակարգեր, միջոցառումների օրակարգեր, հարակից միջոցառումների և տաղավարների վերաբերյալ տեղեկություններ, նորություններ, օգտակար ուղեցույցներ, հաճախ տրվող հարցեր և այլ կարևոր նյութեր»,-գրել է նա, տեղեկացնելով, որ կայքի մի շարք բաժիններ դեռևս գտնվում են համալրման և շարունակական թարմացման փուլում։
Հակոբյանի խոսքով՝ առաջիկա շաբաթներին կայքը կհարստանա նոր բովանդակությամբ և օգտակար տեղեկատվությամբ՝ COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների առաջընթացին զուգահեռ։
2026 թվականի հոկտեմբերի 19–ից 30-ը Հայաստանի Հանրապետությունը կհյուրընկալի ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովը (CBD COP17)՝ Երևանում համախմբելով աշխարհի երկրների կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների, գիտական համայնքի, քաղաքացիական հասարակության, բնիկ ժողովուրդների, երիտասարդների և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներին։
COP17-ը կանցկացվի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի շրջանակում` միավորելով նաև Կենսաբանական անվտանգության մասին Կարթագենյան արձանագրության կողմերի 12-րդ (CP-MOP-12) և Գենետիկական ռեսուրսների հասանելիության և օգուտների արդար բաշխման մասին Նագոյայի արձանագրության կողմերի 6-րդ (NP-MOP-6) հանդիպումները։
Համաժողովը կարևոր հանգրվան կլինի գլոբալ բնապահպանական օրակարգում, քանի որ COP17-ի շրջանակում կիրականացվի Կունմինգ–Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի (KMGBF) իրականացման ուղղությամբ համընդհանուր առաջընթացի առաջին համաշխարհային գնահատումը։ Քննարկումների կենտրոնում կլինեն կենսաբազմազանության կորստի կանխարգելումը, էկոհամակարգերի վերականգնումը, բնական ռեսուրսների կայուն կառավարումը, կլիմայի փոփոխության և բնության փոխկապակցվածությունը, ինչպես նաև բնապահպանական ֆինանսավորման և միջազգային համագործակցության ամրապնդման հարցերը։
COP17-ը հանդիսանում է «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի շրջանակում որոշում կայացնող բարձրագույն հարթակ, որտեղ ձևավորվում են կենսաբազմազանության պահպանության գլոբալ առաջնահերթությունները և պետությունների համատեղ գործողությունների ուղղությունները։
Հայաստանի համար COP17-ի անցկացումը պատմական իրադարձություն է և կարևոր հնարավորություն՝ ներկայացնելու երկրի հարուստ կենսաբազմազանությունը, բնապահպանական քաղաքականությունը և միջազգային բնապահպանական գործընթացներում ակտիվ ներգրավվածությունը։ Հայաստանը, գտնվելով կենսաբանական և լանդշաֆտային բազմազանությամբ հարուստ տարածաշրջանում, վերահաստատում է իր հանձնառությունը բնության պահպանության, կայուն զարգացման և ապագա սերունդների համար առողջ շրջակա միջավայրի ապահովման ուղղությամբ։
COP17-ը նաև լայն հնարավորություններ կստեղծի հանրային իրազեկման, գիտելիքի փոխանակման, երիտասարդների ներգրավման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման համար՝ միավորելով համաշխարհային ջանքերը հանուն բնության և կենսաբազմազանության պահպանության։

Запущен официальный сайт конференции COP17, которая пройдет в Армении
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь министерства окружающей среды Армении Ани Акопян.
«Здесь вы найдете необходимую и постоянно обновляемую информацию о конференции, в том числе общие сведения о конференции, информацию о Синей (Blue Zone) и Зеленой (Green Zone) зонах, процедуры участия и регистрации, повестки дня мероприятий, информацию о сопутствующих мероприятиях и павильонах, новости, полезные руководства, часто задаваемые вопросы и другие важные материалы», — написала она.
Акопян отметила, что ряд разделов сайта все еще находится на стадии наполнения и постоянного обновления.
По ее словам, в ближайшие недели сайт будет пополняться новым контентом и полезной информацией параллельно с ходом подготовительных работ к COP17.
С 19 по 30 октября 2026 года Республика Армения примет 17-ю конференцию Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (CBD COP17), объединив в Ереване представителей правительств стран мира, международных организаций, научного сообщества, гражданского общества, коренных народов, молодежи и частного сектора.
COP17 пройдет в рамках Конвенции о биологическом разнообразии, объединив также 12-ю встречу сторон Картахенского протокола по биобезопасности (CP-MOP-12) и 6-ю встречу сторон Нагойского протокола регулирования доступа к генетическим ресурсам и совместного использования выгод (NP-MOP-6).
Конференция станет важной вехой в глобальной экологической повестке дня, так как в рамках COP17 будет осуществлена первая всемирная оценка всеобщего прогресса на пути к реализации Куньмин-Монреальской глобальной рамочной программы в области биоразнообразия (KMGBF). В центре обсуждений будут предотвращение утраты биоразнообразия, восстановление экосистем, устойчивое управление природными ресурсами, взаимосвязь изменения климата и природы, а также вопросы экологического финансирования и укрепления международного сотрудничества.
COP17 является высшей платформой, принимающей решения в рамках Конвенции о биологическом разнообразии, где формируются глобальные приоритеты сохранения биоразнообразия и направления совместных действий государств.
Для Армении проведение COP17 является историческим событием и важной возможностью представить богатое биоразнообразие страны, экологическую политику и активное вовлечение в международные экологические процессы. Армения, находясь в регионе, богатом биологическим и ландшафтным разнообразием, подтверждает свои обязательства в направлении охраны природы, устойчивого развития и обеспечения здоровой окружающей среды для будущих поколений.
COP17 также создаст широкие возможности для информирования общественности, обмена знаниями, вовлечения молодежи и расширения международного сотрудничества, объединяя глобальные усилия во имя сохранения природы и биоразнообразия.