Երևանում մեկնարկում է Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի բասկետբոլի առաջնությունը. թիմերն արդեն ժամանել են
Երևանում մեկնարկում է ՖԻԲԱ-ի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում մրցաշարին անդրադարձան ԿԳՄՍ նախարարության սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանը և Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը։
Հայաստանն արդեն երկրորդ տարին է, ինչ հյուրընկալում է եվրոպական տարբեր տարիքային խմբերի բասկետբոլի մրցաշարեր։ Նախորդ տարի Հայաստանում անցկացվել էր մինչև 20 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի մրցաշարը։
«Հաշվի առնելով նախորդ տարվա մինչև 20 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի մրցաշարի փորձը ու նաև այն, որ ԿԳՄՍՆ ներդրումների շնորհիվ «Սպորտի կառավարման» կենտրոնը բերվեց պատշաճ վիճակը, մենք հնարավորություն ստացանք նաև այս տարի հյուրընկալել այս մրցաշարը։ Փորձը ցույց տվեց, որ նմանատիպ մրցաշարերը դրական ազդեցություն են ունենում թե՛ երկրի հեղինակության, թե՛ բասկետբոլի զարգացման, թե՛ տնտեսության վրա։ Մենք այժմ փորձում ենք պահպանել այդ տեմպը»,-ասաց Նազարյանը։
Վերջինիս խոսքով՝ ֆեդերացիան ձգտելու է նաև առաջիկա տարիներին շարունակական դարձնել նմանատիպ մրցաշարերի անցկացումը։
Խոսելով Հայաստանի հավաքականի ներուժի մասին՝ Նազարյանը նշեց, որ թիմի կազմում ընդգրկված են բասկետբոլիստներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից և Ռուսաստանից։
«Բավականին մարտունակ թիմ ունենք, և մեզ համար դրական արդյունք կլինի, եթե հավաքականը հասնի եզրափակիչ, իսկ ինչու ոչ՝ նաև հաղթանակ տոնի»,-ընդգծեց նա։
Նազարյանի խոսքով՝ մեծ է հավանականությունը, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանում կանցկացվի նաև կանանց որևէ տարիքային մրցաշար։
ԿԳՄՍ նախարարության սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանն ընդգծեց, որ խաղային մարզաձևերից հենց բասկետբոլը, ֆուտբոլից հետո, ամենազանգվածայիններից մեկն է։
«Մեր նպատակն է նաև այս կերպ բարելավել ենթակառուցվածքների վիճակը։ Իսկ հավաքականից սպասելիքները մեծ են, քանի որ հաղթանակի դեպքում թիմը կարող է անցնել հաջորդ փուլ»,-ասաց նա։
Մասնակից գրեթե բոլոր հավաքականներն արդեն Երևանում են։ Մրցաշարի բոլոր խաղերը կանցկացվեն «Սպորտի կառավարման» կենտրոնում։ Մուտքն ազատ է։ Մրցաշարին մասնակցում է 9 թիմ։

В Ереване стартовал чемпионат Европы по баскетболу среди юношей до 16 лет в дивизионе C: команды уже прибыли
Чемпионат Европы по баскетболу среди юношей до 16 лет в дивизионе C стартовал в Ереване.
По сообщению «Арменпресс», в беседе с журналистами руководитель отдела спортивной политики Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Армении Нарине Шахбазян и генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян затронули тему турнира.
Армения второй год принимает европейские баскетбольные турниры разных возрастных групп. В прошлом году в Армении прошел чемпионат Европы среди юношей до 20 лет в дивизионе B.
«Учитывая опыт проведения прошлогоднего турнира чемпионата Европы среди юниоров до 20 лет в дивизионе B, а также тот факт, что благодаря инвестициям МОНКС Центр «Спортивный менеджмент» был приведен в надлежащее состояние, у нас появилась возможность провести этот турнир и в этом году. Опыт показал, что такие турниры положительно влияют на репутацию страны, развитие баскетбола и экономику. Сейчас мы стараемся поддерживать этот темп», — сказал Назарян.
По его словам, федерация будет стремиться к проведению подобных турниров и в последующие годы.
Говоря о потенциале сборной Армении, Назарян отметил, что в команду входят баскетболистки из Армении, США и России.
«У нас достаточно конкурентоспособная команда, и для нас будет положительным результатом, если команда выйдет в финал, а там - почему бы и не отпраздновать победу», — подчеркнул он.
По словам Назаряна, существует высокая вероятность того, что в ближайшие годы в Армении также будут проводиться какие-либо женские турниры по возрастным категориям.
Нарине Шахбазян, руководитель отдела спортивной политики МОНКС, подчеркнула, что баскетбол является одним из самых популярных видов спорта после футбола.
«Наша цель также состоит в том, чтобы таким образом улучшить состояние инфраструктуры. И ожидания от команды высоки, потому что в случае победы команда может пройти на следующий этап», — сказала она.
Почти все команды-участницы уже находятся в Ереване. Все матчи турнира пройдут в центре «Спортивный менеджмент». Вход свободный. В турнире участвуют 9 команд.