Մոլդովայի վարչապետը հրաժարական է տվել
Մոլդովայի վարչապետ Ալեքսանդրու Մունտեանուն հայտարարել է հրաժարականի մասին, որը նաև հանգեցրել է կառավարության հրաժարականին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր որոշման մասին Մունտեանուն հայտնել է X հարթակում գրառմամբ։
Մունտեանուն, որը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնում է 2025 թ. նոյեմբերից, իր որոշման մասին հստակ բացատրություն չի տվել։
«Այսօր իմ վարչապետական ժամկետն ավարտվում է։ Ես որպես վարչապետ ծառայելու պատասխանատվությունը ստանձնել եմ պարտքի խորը զգացումով և հաստատակամ վստահությամբ, որ կարող եմ օգնել դրական փոփոխություններ կատարել։ Այն պահին, երբ հասկացա, որ այլևս չեմ կարող իրականացնել իմ մանդատն իմ սկզբունքներին և համոզմունքներին համապատասխան, որոշեցի հրաժարական տալ», - գրել է նա։
Մունտեանուն հավելել է, որ կշարունակի ծառայել իր երկրին՝ անկախ նրանից, թե ինչ պաշտոն կզբաղեցնի։
Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ այս քայլը մարտահրավեր է նախագահ Մայա Սանդուի և նրա իշխող եվրոպամետ «Գործողության և համերաշխության կուսակցության» (PAS) համար։
Մոլդովայի խորհրդարանական ընթացակարգի համաձայն՝ Սանդուն խորհրդակցություններ կանցկացնի խորհրդարանական խմբերի հետ, այնուհետև կառաջադրի վարչապետի թեկնածու։
62-ամյա Մունտեանուն նշանակվել է վարչապետի պաշտոնում 2025 թ. սեպտեմբերին կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որոնցում PAS-ը հաղթանակ տարավ ռուսամետ մրցակցի նկատմամբ և ստացավ նոր մանդատ՝ Մոլդովայի` Եվրոպական միությանն անդամակցելու ուղին շարունակելու համար։
Դրանից առաջ Մունտեանուն մոտ 20 տարի աշխատել է Մոլդովայից դուրս, այդ թվում՝ Համաշխարհային բանկում։
Ըստ տարբեր լրատվամիջոցների՝ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում Մոլդովայում կառավարական ճգնաժամ է սկսվել պետական ձեռնարկություններում աշխատանքի ընդունման գործընթացում չարաշահումների, աշխատակիցներին անհիմն վճարումների և այլ խախտումների բացահայտումներից հետո։

Премьер-министр Молдовы подал в отставку
Премьер-министр Молдовы Александру Мунтяну объявил о своей отставке, которая также привела к отставке правительства. По сообщению Арменпресс, Мунтяну объявил о своем решении в публикации на платформе X.
Мунтяну, занимавший пост премьер-министра с ноября 2025 года, не дал четкого объяснения своего решения.
«Сегодня заканчивается мой срок на посту премьер-министра. Я принял на себя ответственность за служение в качестве премьер-министра с глубоким чувством долга и твердой верой в то, что могу помочь осуществить позитивные перемены. В тот момент, когда я понял, что больше не могу выполнять свой мандат в соответствии со своими принципами и убеждениями, я решил уйти в отставку», — написал он.
Мунтяну добавил, что продолжит служить своей стране, независимо от занимаемой им должности.
Агентство Reuters сообщает, что этот шаг является вызовом президенту Майе Санду и ее правящей проевропейской партии «Действие и солидарность» (PAS).
Согласно парламентской процедуре Молдовы, Санду проведет консультации с парламентскими группами, прежде чем выдвинуть кандидата на пост премьер-министра.
62-летний Мунтяну был назначен премьер-министром после парламентских выборов в сентябре 2025 года, на которых PAS одержала убедительную победу над пророссийским соперником и получила новый мандат на продолжение пути Молдовы к членству в Европейском союзе.
Ранее Мунтяну почти 20 лет работал за пределами Молдовы, в том числе во Всемирном банке.
По сообщениям различных СМИ, в Молдове последние две недели наблюдается правительственный кризис после разоблачений злоупотреблений в процессе найма на государственных предприятиях, необоснованных выплат сотрудникам и других нарушений.