Իրանում ներում կշնորհեն 850 բանտարկյալի Խամենեիին հրաժեշտ տալու օրերին
Իրանի իշխանությունները փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհված գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությունների օրերին հրաման են տվել ներում շնորհել առնվազն 850 բանտարկյալի, որոնք կատարել են մանր հանցագործություններ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Իրանի Դրամական փոխհատուցումների վճարման ժողովրդական շտաբի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սեյեդ Ասադոլլա Ջուլային:
«Չկանխամտածված հանցագործությունների համար դատապարտված 850 բանտարկյալի ազատ արձակմանն աջակցելու համար կիրակի օրը պետական և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացած հատուկ նիստում քննարկվել են բոլոր 31 նահանգներից ստացված գործերը: Արդյունքում ընդունվել է որոշում 520 անձանց ազատ արձակելու մասին, որոնք բանտարկված են ֆինանսական պարտավորությունների հարցերով, ինչպես նաև 330 դատապարտյալի՝ այլ գործերով, որոնք կապված են ամուսնական պայմանագրերի և ալիմենտների վճարման հետ», - մեջբերել է նրա խոսքը Tasnim գործակալությունը:
Իրանի զոհված գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեի հրաժեշտի արարողությունները Թեհրանում կսկսվեն հուլիսի 3-ից: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ սգո միջոցառմանը կմասնակցեն բարձրաստիճան պատվիրակություններ, որոնք կժամանեն առնվազն 30 երկրից: Հուլիսի 4-ից 5-ն Ալի Խամենեիի դին կգտնվի Թեհրանի Մոսալլայում (խոշորագույն կրոնական-հասարակական համալիր Թեհրանում), որտեղ յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է հրաժեշտ տալ զոհված առաջնորդին: Հուլիսի 6-ին Իրանի մայրաքաղաքում սգո թափորը կանցնի հիմնական փողոցներով, ինչից հետո նրա դին կտարվի Իրանի գլխավոր կրոնական կենտրոն՝ Ղոմ, որտեղ սգո արարողություններ տեղի կունենան հուլիսի 7-ին: Խամենեիի հուղարկավորությունը նշանակված է հուլիսի 9-ին նրա հայրենի Մաշհադ քաղաքում:

Иран помилует 850 заключенных в дни прощания с Хаменеи
Власти Ирана накануне церемонии прощания с Верховным лидером Али Хаменеи, убитым в результате американо-израильского удара 28 февраля, распорядились помиловать по меньшей мере 850 заключенных, совершивших незначительные преступления.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил председатель попечительского совета Народного штаба по выплате денежных компенсаций в Иране Сейед Асадолла Джулаи.
«В целях содействия освобождению 850 заключенных, осужденных за непредумышленные преступления, в воскресенье состоялось специальное заседание с участием представителей государственных и общественных учреждений, на котором обсуждались дела, поступившие из всех 31 провинции. В результате было принято решение об освобождении 520 человек, отбывавших наказание за финансовые обязательства, а также 330 осужденных по другим делам, связанным с брачными договорами и выплатами алиментов», — цитирует его слова информационное агентство Tasnim.
Траурные церемонии по случаю смерти Верховного лидера Ирана Али Хаменеи начнутся в Тегеране 3 июля. По данным ТАСС, в траурных мероприятиях примут участие высокопоставленные делегации как минимум из 30 стран. 4-5 июля тело Али Хаменеи будет находиться для прощания в Мосалле (крупнейшем религиозно-общественном комплексе Тегерана), где каждый желающий сможет попрощаться с покойным лидером. 6 июля по главным улицам города пройдет траурная процессия. После похорон его тело будет доставлено в столицу Ирана, а затем в главный религиозный центр Ирана - город Кум, где 7 июля состоятся похоронные церемонии. Похороны Хаменеи запланированы на 9 июля в его родном городе Мешхеде.