Լիտվայի Սեյմը վարչապետի պաշտոնում հաստատել է սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդ Սինկևիչուսին
Լիտվայի Սեյմը (խորհրդարանը) կառավարության ղեկավարի պաշտոնում հաստատել է Լիտվայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության (ԼՍԴԿ) առաջնորդ Մինդաուգաս Սինկևիչուսին։ Նրա թեկնածությունը լիագումար նիստում պաշտպանել է 80 պատգամավոր, 2-ը քվեարկել է դեմ, 28-ը ձեռնպահ է մնացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Հունիսի 25-ին սոցիալ-դեմոկրատների առաջնորդին վարչապետ նշանակել Սեյմին առաջարկել էր նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան։ 42-ամյա քաղաքական գործիչը մինչ այդ զբաղեցրել է Յոնավայի քաղաքապետի պաշտոնը։
Հաջորդ 15 օրվա ընթացքում նշանակված վարչապետը պետք է խորհրդարանին ներկայացնի իր կաբինետի կազմը և կառավարության ծրագիրը։
Վարչապետ Ինգա Ռուգինենեի նախորդ կաբինետն ստիպված էր հրաժարական տալ հունիսի 23-ին՝ կառավարող կոալիցիայում տեղի ունեցած փոփոխությունների պատճառով։ Կոալիցիայի վերակազմավորման հարցը ծագել է այն բանից հետո, երբ Լիտվայի սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը հունիսի սկզբին որոշել է դադարեցնել համագործակցությունը «Նեմանի արշալույս» կուսակցության հետ՝ մեղադրելով նրան պոպուլիստական ​​քաղաքականության համար։ Կոալիցիայի գծով նոր գործընկեր է դարձել «Դեմոկրատները հանուն Լիտվայի» կուսակցությունը: Այս փոփոխությունների շրջանակում որոշվել է «վերագործարկել կառավարությունը»:

Сейм Литвы утвердил премьером лидера социал-демократов Миндаугаса Синкявичюса
Сейм (парламент) Литва утвердил главой правительства лидера Социал-демократической партии Литвы (СДПЛ) Миндаугаса Синкявичюса. Его кандидатуру на пленарном заседании поддержали 80 депутатов, 2 были против, 28 воздержались.
"Премьер-министр - это не титул, не вопрос личных амбиций. Это обязанность взять на себя ответственность за работу правительства, за решения, которые часто бывают неудобными, но необходимыми", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, заявил Синкявичюс с трибуны законодательного собрания.
Назначить лидера социал-демократов премьером 25 июня Сейму предложил президент Гитанас Науседа. 42-летний политик до этого занимал пост мэра Йонавского района.
Теперь в течение следующих 15 дней назначенный премьер должен представить парламенту состав своего кабинета и программу правительства.
Прежний кабинет премьера Инги Ругинене был вынужден подать 23 июня в отставку в связи с переменами в правящей коалиции. Вопрос ее переформирования возник после того, как СДПЛ в начале июня решила прекратить сотрудничество с партией "Заря над Неманом", обвинив ее в популистской политике. Новым партнером по коалиции стала партия "Демократы во имя Литвы". В рамках этих перемен было решено "перезагрузить правительство".