Ճապոնիայում 7,2 մագնիտուդով երկրաշարժից չորս մարդ է տուժել
Ճապոնիայում առնվազն չորս մարդ է վիրավորվել երկրի հյուսիս-արևելքում տեղի ունեցած 7,2 մագնիտուդով երկրաշարժի հետևանքով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo լրատվական գործակալությունը:
Երկրաշարժը գրանցվել է առավոտյան ժամը 7:30-ին։ Տուժածները, որոնց թվում են 50 տարեկան անձինք և դեռահասներ, թեթև վնասվածքներով տեսափոխվել են հիվանդանոց:
Արագընթաց գնացքների երթևեկությունը որոշ ուղղություններով դադարեցվել է, դպրոցները ժամանակավորապես փակվել են։
Ցունամիի վտանգ չկա։
Երկրի Ազգային օդերևութաբանական վարչության տվյալներով՝ երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Խաղաղ օվկիանոսում՝ Իվատեի պրեֆեկտուրայից արևելք, 50 կիլոմետր խորության վրա: Սկզբում ճապոնացի սեյսմոլոգները երկրաշարժի մագնիտուդը գնահատել են 6,9, սակայն ավելի ուշ այն բարձրացրել են մինչև 7,2:
Տեղի բնակիչներին կոչ են անում պահպանել զգոնություն, Ազգային օդերևութաբանական վարչությունը նախազգուշացրել է, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում հնարավոր են ուժգին հետցնցումներ:
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչիի գրասենյակին կից սկսել է աշխատել երկրաշարժի և դրա հետևանքների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքման և վերլուծության արտակարգ շտաբը: Երկրաշարժի հետևանքով տեղի ատոմային օբյեկտներում, այդ թվում՝ վթարային «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանում, արտակարգ իրավիճակներ չեն գրանցվել։

В Японии после землетрясения магнитудой 7,2 пострадали четыре человека
По меньшей мере четыре человека пострадали в Японии после землетрясения магнитудой 7,2, произошедшего на северо-востоке страны.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Kyodo, землетрясение было зафиксировано в 7:30 утра. Пострадавшие, в их числе люди в возрасте около 50 лет и подростки, были доставлены в больницу с незначительными травмами.
Движение скоростных поездов было приостановлено в некоторых направлениях, школы временно закрыты.
Угрозы цунами нет.
По данным Национального метеорологического агентства страны, эпицентр землетрясения находился в Тихом океане, к востоку от префектуры Иватэ, на глубине 50 километров. Первоначально японские сейсмологи оценили магнитуду землетрясения в 6,9, но позже повысили её до 7,2.
Местных жителей призывают сохранять бдительность, а Национальное метеорологическое управление предупреждает о возможности сильных афтершоков в течение следующей недели.
Под руководством премьер-министра Японии Санаэ Такаичи начал работу штаб по сбору и анализу информации о землетрясении и его последствиях. В результате землетрясения на местных атомных электростанциях, включая пострадавшую АЭС «Фукусима-1», чрезвычайных ситуаций не зафиксировано.