Ավետիք Չալաբյանն այլ պետության պաշտոնյաներին շահագրգռել է՝ խոչընդոտել հունիսի 7-ի ընտրություններում ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքը. ՔԿ
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն ներկայացրել է Ավետիք Չալաբյանին ձերբակալելու պատճառը՝ նշելով, որ վերջինս 2026 թվականի մայիսին մեկնել և հանդիպել է այլ պետության պաշտոնյաների հետ, որի ընթացքում համոզելու, նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է, որպեսզի նրանք իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ խոչընդոտեն Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը։
«Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում ձեռնարկված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա․ Չ․-ն, հանդիսանալով «Հայաքվե» միավորման համակարգող, Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով, 2026 թվականի մայիսին մեկնել և հանդիպումներ է ունեցել այլ պետության պաշտոնատար անձանց հետ, որի ընթացքում համոզելու, վերոհիշյալ ընտրություններում նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է վերջիններիս, որպեսզի նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով՝ խոչընդոտեն Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, այն է՝ տվյալ պետությունում գործող տնտեսվարող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով ստիպեն այդ կազմակերպություններում աշխատող, ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիներին մեկնել Հայաստանի Հանրապետություն և 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի կապակցությամբ ձեռք է բերվել համաձայնություն»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ըստ հաղորդագրության՝ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննության եզրակացությամբ հաստատվել է, որ համացանցում տարածված ձայնագրության մեջ խոսակցություն վարող անձը հանդիսանում է Ավետիք Չալաբյանը:
Չալաբյանի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 6-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու նախապատրաստություն)։
Ա․Չ.-ն ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Аветик Чалабян подстрекал должностных лиц другого государства воспрепятствовать свободному волеизъявлению граждан Армении на выборах 7 июня – СК РА
Следственный комитет Республики Армения представил причину ареста Аветика Чалабяна, отметив, что в мае 2026 года последний совершил зарубежную поездку,  встретился с должностными лицами другого государства, в ходе которой, убеждал и подстрекал их использовать их служебные, государственные полномочия и обусловленное ими влияние принять меры для воспрепятствования свободному осуществлению избирательных прав граждан РА имеющих право голоса на парламентских выборах в Республике Армения 7 июня 2026 года и обеспечения победы предпочитаемой ими политической силы.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиз СК РА, в результате следственно-процессуальных действий, предпринятых в рамках уголовного производства, проводимого Главным управлением по расследованию преступлений против государства, основ конституционного порядка и общественной безопасности СК РА, были получены очевидные фактические данные о том, что А.Ч., являясь координатором объединения «Айакве», в мае 2026 года совершил поездку и провел встречи с должностными лицами другой страны, в ходе которых, заинтересовывая последних целью обеспечения победы предпочитаемой ими политической силы на парламентских выборах в Армении 7 июня 2026г., подстрекал их использовать их официальные, правительственные полномочия и обусловленное ими влияние для формирования по предварительной договоренности группы с целью воспрепятствования свободному осуществлению на выборах избирательного права граждан РА, имеющих право голоса. А именно, через владельцев действующих в данном государстве экономических субъектов принудить работающих там граждан РА, имеющих право голоса, поехать в Республику Армения и проголосовать на парламентских выборах в Республике Армения 7 июня 2026 года за блок «Сильная Армения». Соглашение по этому вопросу было достигнуто.
По сообщению СК, согласно заключению эксперта, назначенного в ходе предварительного следствия по уголовному делу, подтверждено, что лицом, ведущим разговор в записи, распространенной в Интернете, является Аветик Чалабян.
По решению курирующего прокурора в отношении Чалабяна возбуждено уголовное дело по статье 43-210, часть 2, пункты 5 и 6 Уголовного кодекса (подготовка к воспрепятствованию осуществлению избирательных прав группой лиц по предварительному согласию путем использования служебных или государственных полномочий или вытекающего из них влияния).
А.Ч. задержан. В суд подано ходатайство о применении к нему в качестве превентивной меры заключения под стражу.
Проводится предварительное расследование уголовного дела.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с установленной Уголовно-процессуальным кодексом процедурой, путем вынесения вступившего в законную силу судебного решения.