Բուլղարիայի նորարարության նախարարությունը կստեղծի ռոբոտների խորհրդատվական խորհուրդ․ BTA
Բուլղարիայի նորարարության և թվային փոխակերպման նախարար Իվան Վասիլևը հունիսի 23-ին Սոֆիայում կայացած Webit 2026 ֆորումում հայտարարել է նախարարությունում ռոբոտների խորհրդատվական խորհուրդ ստեղծելու ծրագրերի մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA):
Վասիլևը նշել է, որ խորհուրդը չի փոխարինի մարդկանց, այլ կծառայի որպես հարթակ ռոբոտաշինության ապագայի, պետական կառավարման և առօրյա կյանքում դրա հնարավոր կիրառման, ինչպես նաև Բուլղարիայի զարգացումն արագացնելու ուղիների վերաբերյալ ապագային ուղղված քննարկումների համար։
Նա քննարկմանը մասնակցած Ռոբերտ անունով ռոբոտին հրավիրել է որպես խորհրդի առաջին անդամ և ասել, որ նախարարությունը կհրավիրի նաև Սոֆիային՝ համաժողովը բացած մարդանման ռոբոտին, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր երկրներից ռոբոտներ մշակողներին՝ իրենց փորձը ներկայացնելու համար։
Ֆորումի իր ելույթում Վասիլևը նաև նշել է, որ կառավարության նպատակն է Բուլղարիան դարձնել լավագույն վայրը նորարարության և տեխնոլոգիաների վրա հիմնված բարձրարժեք բիզնեսներ սկսելու և զարգացնելու, ինչպես նաև մինչև 2030 թվականը ընկերություններ, տաղանդներ և ներդրումներ ներգրավելու համար։
«Ապագան պատկանում է այն երկրներին, որոնք չեն վախենում տեխնոլոգիաներից, այլ ընդունում են այն որպես վերափոխման գործիք և ինտեգրում են այն մարդկանց, բիզնեսի և պետական կառավարման կյանքում», - նշել է Վասիլևը։
Ավելի ուշ կայացած քննարկմանը նա շեշտել է, որ Բուլղարիայի կառավարությունը նպատակ ունի երկիրը դարձնել Եվրոպայում լավագույն վայրը բարձր արժեք ունեցող բիզնեսներ սկսելու և զարգացնելու համար՝ այն դիրքավորելով որպես նորարարության և արհեստական բանականության պոտենցիալ կենտրոն։ Նա նշել է այս նպատակին հասնելու երեք հիմնական պահանջ՝ տաղանդների ներգրավում և պահպանում, կապիտալի հասանելիության ապահովում և բիզնեսին բարենպաստ միջավայրի ստեղծում։
Վասիլևն ընդգծել է Բուլղարիայի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետների և ինժեներների ուժեղ պաշարը, ավելի շատ օտարերկրյա մասնագետների ներգրավման անհրաժեշտությունը և երկրի աճող ստարտափ ֆինանսավորման էկոհամակարգը: Նա նաև մատնանշել է առաջիկա Եվրոպական նորարարական ակտը, որը 234 միլիարդ եվրո կտրամադրի եվրոպական ընկերություններում ներդրումների համար՝ հավելելով, որ կառավարությունը աշխատում է բարելավել բիզնես միջավայրը։
Webit 2026 ֆորումը Սոֆիայի Ազգային մշակույթի պալատում միավորել է նախարարների, ներդրողների, համաշխարհային ընկերությունների գործադիր տնօրենների, ձեռնարկատերերի, գիտնականների և տեխնոլոգիական առաջնորդների:

Министерство инноваций Болгарии создаст консультативный совет по роботам: BTA
Министр инноваций и цифровой трансформации Болгарии Иван Васильев 23 июня на форуме Webit 2026 в Софии объявил о планах создания при министерстве консультативного совета по робототехнике.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Болгарское телеграфное агентство (BTA).
Васильев отметил, что совет не заменит людей, а послужит платформой для дискуссий о будущем робототехники, ее возможном применении в государственном управлении и повседневной жизни, а также о путях ускорения развития Болгарии.
Он пригласил робота по имени Роберт, участвовавшего в дискуссии, в качестве первого члена совета и сказал, что министерство также пригласит Софию, человекоподобного робота, открывшего конференцию, и разработчиков роботов со всего мира, чтобы они представили свой опыт.
В своем выступлении на форуме Васильев также отметил, что цель правительства — сделать Болгарию лучшим местом для создания и развития высокодоходных предприятий, основанных на инновациях и технологиях, а также для привлечения к 2030 году компаний, талантов и инвестиций.
“Будущее принадлежит тем странам, которые не боятся технологий, а принимают их как инструмент трансформации и интегрируют в жизнь людей, бизнеса и правительства”, — отметил Васильев.
В ходе дискуссии он подчеркнул, что правительство Болгарии стремится сделать страну лучшим местом в Европе для создания и развития высокодоходных предприятий, позиционируя ее как потенциальный центр инноваций и искусственного интеллекта. Он обозначил три ключевых требования для достижения этой цели: привлечение и удержание талантов, обеспечение доступа к капиталу и создание благоприятной для бизнеса среды.
Васильев подчеркнул сильный кадровый резерв болгарских IT-специалистов и инженеров, необходимость привлечения большего числа иностранных талантов и растущую экосистему финансирования стартапов в стране. Он также упомянул о предстоящем принятии Европейского закона об инновациях, который выделит 234 миллиарда евро на инвестиции в европейские компании, добавив, что правительство работает над улучшением деловой среды.
Форум Webit 2026 в Национальном дворце культуры в Софии собрал министров, инвесторов, руководителей глобальных компаний, предпринимателей, ученых и технологических лидеров.