Հայաստանը 7 հորիզոնականով բարելավել է դիրքերը Խաղաղության համաշխարհային ինդեքսում
Էկոնոմիկայի և խաղաղության ինստիտուտը հրապարակել է 2026թ. Խաղաղության համաշխարհային ինդեքսը, որում Հայաստանը 163 երկրների շարքում 1.825 միավորով 51-րդ հորիզոնականում է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանը նախորդ տարվա համեմատ 7 հորիզոնականով բարելավել է դիրքերը։
Այս ցուցանիշով Հայաստանն առաջատարն է Հարավային Կովկասում, իսկ Արևելյան Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի 15 երկրներից 6-րդն է՝ Բուլղարիայից, Ուզբեկստանից, Ղազախստանից, Ռումինիայից և Տաջիկստանից հետո։ Հայաստանում խաղաղության վիճակը գնահատվել է «բարձր» (2025թ․-ից սկսած): Ադրբեջանը և Վրաստանը զբաղեցրել են համապատասխանաբար 110-րդ և 94-րդ տեղերը:
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանի դիրքերի բարելավումն արտացոլում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը: Նշվում է, որ երկու երկրները 2025թ․ օգոստոսին ԱՄՆ-ում ստորագրել են խաղաղության համաձայնագիր, իսկ հետագա քայլերը ներառում են սահմանազատում, վառելիքի մատակարարումներ և Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող տրանսպորտային ուղու կառուցում:
Գնողունակության համարժեքության տեսանկյունից ռազմական ծախսերը ՀՆԱ-ում, ըստ զեկույցի, 2025թ․ կազմել են 6․06%։
Վերլուծությունից պարզ է դառնում, որ Հայաստանի ընդհանուր միավորը բարելավվել է 4%-ով․ ամենամեծ առաջընթացը տեղի է ունեցել «հասարակական անվտանգություն և պաշտպանություն» բաղադրիչով՝ 9․3%։ Այս բաղադրիչում բռնի ցույցերի ցուցանիշը գրանցել է 42.9% բարելավում, իսկ քաղաքական ահաբեկչության ցուցանիշը՝ 33.3%: Աննշան բարելավում կա «շարունակվող ներքին և միջազգային հակամարտություններ» բաղադրիչով՝ 1.8%։

Armenia records joint largest improvement in region in 2026 Global Peace Index
The Institute for Economics and Peace (IEP), an internationally renowned think tank, has published the 2026 Global Peace Index (GPI), in which Armenia ranks 51st out of 163 countries with a score of 1.825.
Armenia has improved its position by seven places compared to the previous year. Among 15 countries in the Eastern Europe and Central Asia region, it ranks 6th, following Bulgaria, Uzbekistan, Kazakhstan, Romania, and Tajikistan. Armenia’s level of peacefulness has been assessed as “high” (since 2025). Azerbaijan and Georgia rank 110th and 94th respectively.
“Armenia recorded the joint largest percentage improvement in the region on the 2026 GPI, with its overall score improving by four per cent. Ranked 51st globally and sixth in the region, Armenia’s improvement was driven by the Safety and Security domain, which improved by 9.3 per cent. The violent demonstrations indicator recorded a 42.9 per cent improvement, while the Political Terror Scale indicator improved by 33.3 per cent. The Ongoing Conflict domain also improved marginally by 1.8 per cent. Armenia’s improvement reflects the broader normalisation process with Azerbaijan, against the backdrop of the countries’ decades-old Nagorno-Karabakh conflict. This normalisation process advanced significantly through 2025 and into 2026,” the report said, highlighting the U.S.-brokered peace deal, the border demarcation, fuel shipments and the TRIPP project.
Military expenditure in PPP terms as a percentage of GDP stood at 6.06% in 2025, according to the report.