Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարից հետո հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Զինված ուժերի նախարարը
Մեծ Բրիտանիայի Զինված ուժերի նախարար Ալ Քարնսը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել՝ հետևելով պաշտպանության նախարար Ջոն Հիլիին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Քարնսը լրատվամիջոցին հայտնել է, որ պաշտպանության ներդրումային ծրագիրը «բավարար չափով փոխակերպող» չէր և առաջ գնալու փոխարեն հետ էր գնում։
Նա նշել է, որ կառավարությունը պետք է ավելի շատ գումար գտնի պաշտպանության համար, իսկ թե որտեղից այն պետք է հայթայթվի, արդեն վարչապետի խնդիրն է։
Ըստ BBC-ի՝ ավելի վաղ Հիլին հայտնել էր, որ պաշտպանության համար նախատեսվող գումարը «շատ ավելի քիչ է, քան անհրաժեշտ է երկրին և նրա պաշտպանությանն այս դժվարին ժամանակներում»։
Ջոն Հիլիին պաշտպանության նախարարի պաշտոնում փոխարինել է ներքին գործերի նախկին փոխնախարար Դեն Ջարվիսը։

После министра обороны Великобритании в отставку подал и министр Вооруженных сил
Министр Вооруженных сил Великобритании Алистер Карнс подал в отставку, последовав примеру министра обороны Джона Хили. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Карнс заявил изданию, что программа инвестиций в оборону “недостаточно преобразующа” и приведет к “откату назад”.
Он отметил, что правительство должно найти больше средств на оборону, и вопрос о том, откуда они должны поступать, уже находится в компетенции премьер-министра.
По данным BBC, Хили ранее заявил, что запланированная сумма на оборону “существенно не дотягивает до уровня, необходимого для обороны страны в это опасное время”.