Ֆիլիպինների հարավում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 45-ի
Ֆիլիպինների հարավում տեղի ունեցած 7,8 մագնիտուդով երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 45-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ABS-CBN News հեռուստաալիքը:
Հանրապետության Քաղաքացիական պաշտպանության վարչության տվյալներով՝ 630 մարդ վիրավորվել է, 17-ն անհետ կորած է:
Երկրաշարժը տեղի է ունեցել Մինդանաո կղզու հարավային ափին հունիսի 8-ի առավոտյան: Տեղական իշխանությունները հայտնել են 2500 տների վնասման մասին, որոնցից 460-ը լիովին ավերվել է: Խեներալ Սանտոս քաղաքում հայտարարվել է արտակարգ դրություն: Ավելի քան 145 000 բնակիչ է տուժել տարերքի հետևանքներից:
Ֆիլիպինների հրաբխագիտության և սեյսմոլոգիայի ինստիտուտը (PHIVOLCS) հայտնել է երկրաշարժից հետո ավելի քան 2000 հետցնցում գրանցելու մասին։ Կրկնվող ցնցումների մագնիտուդը տատանվել է 1,3-ից մինչև 6,4։ Տեղի բնակիչներն զգացել են 47 հետցնցում:

Число жертв землетрясения на юге Филиппин возросло до 45
Число погибших в результате землетрясения магнитудой 7,8, произошедшего на юге Филиппин, достигло 45 человек. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на ABS-CBN News.
По данным Департамента гражданской обороны страны, 630 человек получили ранения, 17 числятся пропавшими без вести.
Землетрясение произошло на южном побережье острова Минданао утром 8 июня. Местные власти сообщили о повреждении 2500 домов, из которых 460 были полностью разрушены. В городе Хенераль-Сантос было объявлено чрезвычайное положение. От стихии пострадали более 145 000 жителей.
Филиппинский институт вулканологии и сейсмологии (PHIVOLCS) сообщил о регистрации более 2000 афтершоков после землетрясения. Магнитуда афтершоков варьировалась от 1,3 до 6,4. Местные жители ощутили 47 афтершоков.