Հունգարիայի վարչապետը խոստացել է օրենսդրական պայքար սկսել երկրի նախագահին պաշտոնից հեռացնելու համար
Հունգարիայի վարչապետ Պետեր Մագյարը հունիսի 1-ին՝ նախագահ Տամաշ Սուլյոկի հետ հանդիպումից հետո, հայտարարել է, որ եթե նախագահը հրաժարական չտա, կառավարությունը դատական ​​գործընթաց կսկսի նրան պաշտոնից ազատելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Մագյարի կենտրոնամետ «Տիշա» կուսակցությունը ապրիլին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ տարավ երկար տարիներ պաշտոնավարած վարչապետ Վիկտոր Օրբանի նկատմամբ և խոստացավ պաշտոնանկ անել որոշ գործիչների, որոնք Օրբանը նշանակել էր վերջին 16 տարիների ընթացքում։
Մագյարը կոչ է արել Սուլյոկին, որը նախագահի պաշտոնաում ընտրվել էր 2024 թվականի սկզբին Օրբանի «Ֆիդես» կուսակցության օրենսդիրների կողմից, հրաժարական տալ՝ մեղադրելով նրան ազգային միասնությունը կարևոր հարցերում չներկայացնելու և Օրբանի ու նրա կառավարության շահերը սպասարկելու մեջ։ Սուլյոկը, սակայն, հրաժարվում է թողնել պաշտոնը։
«Ես ասել եմ նախագահին, որ եթե նա պահպանի իր դիրքորոշումը և հրաժարական չտա, ես այսօր կտեղեկացնեմ մեր կուսակցության օրենսդիրներին մեր օրենսդրական առաջարկների մասին, և մենք անմիջապես կսկսենք անհրաժեշտ ընթացակարգերը», - ասել է Մագյարը։ Նրա գնահատմամբ՝ օրենսդրական գործընթացը կտևի մոտ մեկ ամիս և կհանգեցնի «բոլոր խամաճիկների հեռացմանը», որոնք մասնակցել են «օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության քանդմանը»։
Օրբանի «Ֆիդես» կուսակցությունը մեղադրել է Մագյարին «անօրինական վերջնագիր» ներկայացնելու մեջ և նշել, որ Սուլյոկը կատարում է իր օրինական լիազորությունները, որոնք ուժի մեջ են մինչև 2029 թվականը։
Սուլյոկը նախկինում զբաղեցրել է Հունգարիայի բարձրագույն դատարանի ղեկավարի պաշտոնը։
Հունգարիայում նախագահական պաշտոնը հիմնականում արարողակարգային է, բայց Սուլյոկը կարող է օրենքները հետ ուղարկել խորհրդարան՝ վերանայման կամ ուղարկել Սահմանադրական դատարան, ինչը հնարավոր է դանդաղեցնի կամ խոչընդոտի Մագյարի բարեփոխումների օրակարգը։
Մագյարը հայտարարել է, որ կօգտագործի իր կուսակցության երկու երրորդի խորհրդարանական մեծամասնությունը՝ սահմանադրությունը և այլ օրենսդրական ակտերը փոփոխելու և Սուլյոկին պաշտոնից հեռացնելու համար։
Հունգարիայի նախագահ Տամաշ Սուլյոկն արդեն դիմել է Վենետիկի հանձնաժողովին՝խնդրելով իրավական գնահատական ​​տալ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ:

Премьер-министр Венгрии пообещал начать законодательную борьбу за отстранение президента страны от должности
Премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр после встречи с президентом Тамашем Шуйоком заявил, что, если 1 июня президент не уйдет в отставку, правительство начнет судебный процесс по его отстранению от должности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Reuters.
В апреле партия “Тиса” Петера Мадьяра одержала победу на парламентских выборах над премьер-министром Виктором Орбаном, который занимал этот пост в течение многих лет, и обещала уволить некоторых деятелей, которых Орбан назначал в последние4 16 лет
Мадьяр призвал Тамаша Шуйока, избранного на пост президента в начале 2024 года, уйти в отставку, обвинив его в неспособности обеспечить национальное единство по важным вопросам и в том, что он служит интересам Орбана и его правительства. Однако Шуйок отказался подать в отставку.
“Я сказал президенту, что, если он сохранит свой пост и не уйдет в отставку, я сегодня сообщу депутатам нашей партии о наших законодательных предложениях, и мы немедленно начнем необходимые процедуры”, — заявил Мадьяр. Он предположил, что законодательный процесс займет около месяца и приведет к “свержению всех марионеток”, участвовавших в “разрушении верховенства права и демократии”.
Партия “Фидес” Орбана обвинила Мадьяра в предъявлении незаконного ультиматума и заявила, что Шуйок использует свои законные полномочия, которые действуют до 2029 года.
Президентство в Венгрии в значительной степени носит церемониальный характер, но Шуйок может возвращать законы в парламент для пересмотра или передавать их в Конституционный суд, что может замедлить или помешать реформаторской программе Мадьяра.
Мадьяр объявил, что воспользуется парламентским большинством в две трети голосов своей партии для внесения поправок в Конституцию и другие законодательные акты и отстранения Шуйока от должности.
Президент Венгрии Тамаш Шуйок уже обратился в Венецианскую комиссию с просьбой дать юридическую оценку ситуации.