«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նախընտրական քարոզարշավը շարունակում է Տավուշի մարզում
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 30-ին Նոյեմբերյանի Հաղթանակ գյուղում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը նշել է, որ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության համայնքներում առնվազն 100 կոմբինացված խաղահրապարակներ կառուցել, որոնք հարմարեցված կլինեն բասկետբոլի և ֆուտբոլի համար։
«Մենք պլանավորում ենք նաև համայնքներում 100 երաժշտական դպրոցներ, սպորտի դպրոցներ և արվեստի դպրոցներ կառուցել, որովհետև նոր հանրապետության համար, նոր որակի կրթությունը շատ կարևոր է»,-ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ նոր որակի տնտեսության կարևորագույն բաղադրիչը բաց ճանապարհներն են։
«Հինգ տարի մեզ մեղադրում էին, որ մենք միջանցք ենք տալու, իսկ ես դեռ 2020 թվականին եմ ասել, որ նման բան չի կարող լինել։ Դեռ 2021 թվականին մենք սեղանի վրա դրած ենք եղել այն փաստաթուղթը, որը նախաստորագրել ենք Միացյալ Նահանգների հետ։ Մայիսի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը իր գրառման մեջ լավ խոսքեր էր ասել իմ մասին, ինչի համար շնորհակալ եմ, բայց շատ կարևոր է նրա ստրատեգիական տեսլականը, թե TRIPP նախագիծը ինչ է իրենից ներկայացնելու»,-նշել է ՔՊ վարչության նախագահը, հավելելով, որ այն ահռելի մասշտաբի ծրագիր է, որը ահռելի եկամուտներ է բերելու Հայաստանին՝ այդ թվում էներգակիրների մասով։
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այսօր Հայաստանը իր տնտեսության զարգացման ամենամեծ փուլն է մտնում և 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո Սյունիքի մարզում անշարժ գույքի գները 30 տոկոսով աճել են։
«Այսօր Մեղրիում կառուցվում է Հայաստանի պատմության մեջ ամենաերկար կամուրջը՝ 720 մետր, կառուցվում է Ագարակ-Քաջարան հատվածը, կառուցվում Իրան-Հայաստան սահմանային անցման նոր կետը»,-ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ արևելքն ու արևմուտքը կապող ամենակարճ ճանապարհը անցնում է Հայաստանի տարածքով ՝ավելի կոնկրետ Տավուշի մարզով, Լոռու մարզով և Շիրակի մարզով։
«Հիմա մենք աշխատում ենք, որպեսզի կոնկրետացնենք, թե որ գիծն է ավելի կարճ։ Հյուսիսով կառուցվելու է Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզով ավտոճանապարհ, կամ եղած ավտոճանապարհները բեռնատարների համար բացվելու են վճարովի սկզբունքով։ Եվ միայն այս փաստի բերումով Հայաստանում տասնյակ հազարավոր նոր աշխատատեղեր են ստեղծվելու, ինչպես նաև նոր տնտեսական հնարավորություններ են բացվելու»,-նշել է նա։

Партия «Гражданский договор» продолжает предвыборную кампанию в Тавушской области
Как передает Арменпресс, 30 мая премьер-министр Республики Армения, председатель правления партии «Гражданский договор» Никол Пашинян, находящийся в отпуске, отметил на встрече с жителями в селе Агтанак Ноемберян, что в течение следующих пяти лет планируется построить в общинах Республики Армения не менее 100 многофункциональных игровых площадок, которые будут приспособлены для баскетбола и футбола.
«Мы также планируем построить 100 музыкальных, спортивных и художественных школ в населенных пунктах, потому что для новой республики качественное образование очень важно», — сказал он.
По словам Никола Пашиняна, важнейшим компонентом новой качественной экономики являются открытые дороги.
«В течение пяти лет нас обвиняли, что мы отдадим коридор, а я еще в 2020 году говорил, что такое невозможно. Еще в 2021 году у нас на столе лежал документ, который мы подписали с Соединенными Штатами. 28 мая президент США Трамп хорошо отзывался обо мне в своем посте, за что я ему благодарен, но очень важно его стратегическое видение того, что будет представлять собой проект ТРИПП», — отметил он, добавив, что это масштабный проект, который принесет Армении огромные доходы, в том числе в энергетическом плане.
Никол Пашинян заявил, что сегодня Армения вступает в величайший этап своего экономического развития и что цены на недвижимость в Сюникской области выросли на 30 процентов с 8 августа 2025 года.
«Сегодня в Мегри строится самый длинный мост в истории Армении, длиной 720 метров, ведется строительство участка Агарак-Каджаран и нового пункта пропуска на иранско-армянской границе», — сказал он.
По словам Никола Пашиняна, кратчайший путь, соединяющий восток и запад, проходит через территорию Армении, а точнее, через Тавушскую, Лорийскую и Ширакскую области.
«Сейчас мы работаем над тем, чтобы определить, какой маршрут короче. Будет построена автомагистраль на севере через Тавушскую, Лорийскую и Ширакскую области, или же существующие автомагистрали будут открыты для грузовиков на платной основе. И уже только благодаря этому в Армении будут созданы десятки тысяч новых рабочих мест, а также откроются новые экономические возможности», — отметил он.
Предвыборная кампания к парламентским выборам в Армении, которые состоятся 7 июня, началась 8 мая и продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 18 политических сил, 2 блока и 16 партий. Партия «Гражданский договор» участвует в выборах под номером 16 под лозунгом «Защити мир». Партия «Гражданский договор» представила Центральной избирательной комиссии избирательный список из 283 кандидатов, а также список из 10 кандидатов, представляющих национальные меньшинства. Кандидатом от партии на пост премьер-министра является Никол Пашинян.