«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը նախընտրական քարոզարշավը շարունակում է Տավուշի մարզում
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 30-ին Նոյեմբերյանի Հաղթանակ գյուղում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը նշել է, որ առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետության համայնքներում առնվազն 100 կոմբինացված խաղահրապարակներ կառուցել, որոնք հարմարեցված կլինեն բասկետբոլի և ֆուտբոլի համար։
«Մենք պլանավորում ենք նաև համայնքներում 100 երաժշտական դպրոցներ, սպորտի դպրոցներ և արվեստի դպրոցներ կառուցել, որովհետև նոր հանրապետության համար, նոր որակի կրթությունը շատ կարևոր է»,-ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ նոր որակի տնտեսության կարևորագույն բաղադրիչը բաց ճանապարհներն են։
«Հինգ տարի մեզ մեղադրում էին, որ մենք միջանցք ենք տալու, իսկ ես դեռ 2020 թվականին եմ ասել, որ նման բան չի կարող լինել։ Դեռ 2021 թվականին մենք սեղանի վրա դրած ենք եղել այն փաստաթուղթը, որը նախաստորագրել ենք Միացյալ Նահանգների հետ։ Մայիսի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Թրամփը իր գրառման մեջ լավ խոսքեր էր ասել իմ մասին, ինչի համար շնորհակալ եմ, բայց շատ կարևոր է նրա ստրատեգիական տեսլականը, թե TRIPP նախագիծը ինչ է իրենից ներկայացնելու»,-նշել է ՔՊ վարչության նախագահը, հավելելով, որ այն ահռելի մասշտաբի ծրագիր է, որը ահռելի եկամուտներ է բերելու Հայաստանին՝ այդ թվում էներգակիրների մասով։
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այսօր Հայաստանը իր տնտեսության զարգացման ամենամեծ փուլն է մտնում և 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո Սյունիքի մարզում անշարժ գույքի գները 30 տոկոսով աճել են։
«Այսօր Մեղրիում կառուցվում է Հայաստանի պատմության մեջ ամենաերկար կամուրջը՝ 720 մետր, կառուցվում է Ագարակ-Քաջարան հատվածը, կառուցվում Իրան-Հայաստան սահմանային անցման նոր կետը»,-ասել է նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ արևելքն ու արևմուտքը կապող ամենակարճ ճանապարհը անցնում է Հայաստանի տարածքով ՝ավելի կոնկրետ Տավուշի մարզով, Լոռու մարզով և Շիրակի մարզով։
«Հիմա մենք աշխատում ենք, որպեսզի կոնկրետացնենք, թե որ գիծն է ավելի կարճ։ Հյուսիսով կառուցվելու է Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզով ավտոճանապարհ, կամ եղած ավտոճանապարհները բեռնատարների համար բացվելու են վճարովի սկզբունքով։ Եվ միայն այս փաստի բերումով Հայաստանում տասնյակ հազարավոր նոր աշխատատեղեր են ստեղծվելու, ինչպես նաև նոր տնտեսական հնարավորություններ են բացվելու»,-նշել է նա։

The Civil Contract party is continuing its election campaign in Armenia’s Tavush Province.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who is currently on leave and serves as chairman of the board of the Civil Contract party, said during a meeting with residents of Haghtanak village in Noyemberyan on May 30 that at least 100 combined sports playgrounds adapted for basketball and football are planned to be built in communities across Armenia over the next five years.
“We also plan to build 100 music schools, sports schools and art schools in communities, because high-quality education is very important for the new republic,” he said.
According to Pashinyan, open transport routes are among the most important components of a new-quality economy.
“For five years, we were accused of planning to provide a corridor, but I said as early as 2020 that such a thing could not happen. Back in 2021, we had already put on the table the document that we initialled with the United States. In his post on May 28, U.S. President Donald Trump said positive things about me, for which I am grateful, but what is very important is his strategic vision of what the TRIPP project will represent,” the Civil Contract chairman said, adding that it is a project of enormous scale that will generate substantial revenues for Armenia, including in the energy sector.
Pashinyan said Armenia is now entering the largest stage of its economic development and that property prices in Syunik Province have risen by 30% since August 8, 2025.
“Today, the longest bridge in Armenia’s history is being built in Meghri, with a length of 720 metres. Construction is under way on the Agarak-Kajaran section, and a new Iran-Armenia border crossing point is being built,” he said.
According to Pashinyan, the shortest route connecting East and West passes through Armenia, specifically through Tavush, Lori and Shirak provinces.
“We are now working to determine which specific route is shorter. A highway will be built through Tavush, Lori and Shirak provinces, or the existing roads will be opened to freight traffic on a toll basis. This fact alone will create tens of thousands of new jobs in Armenia and open up new economic opportunities,” he said.
The election campaign for Armenia’s parliamentary elections, scheduled for June 7, began on May 8 and will continue until June 5. A total of 19 political forces — including two alliances and 17 parties — have registered to participate in the elections.
The Civil Contract party is running under ballot number 16 with the slogan “Stand for Peace”.
The party has submitted to the Central Electoral Commission an electoral list comprising 283 candidates, as well as a separate list of 10 candidates representing national minorities. The party’s candidate for prime minister is Nikol Pashinyan.